От 1 до 15 август тютюнопроизводителите могат да подават документи за подпомагане по Схемата de minimis за компенсиране на част от производствените разходи за отглеждане на тютюн. Финансовата помощ е насочена към тютюнопроизводители, които не са получили de minimis в началото на годината, тъй като не са отговаряли на условията по Схемата за 2021 г.
„Схемата не е нова, но НАТ- 2010 извоюва правото, такава помощ да получат и тютюнопроизводителите, които не отговаряха на всички условията за получаване на този вид подпомагане. Става въпрос за тютюнопроизводители, регистрирани частично през 2021г., но не притежаващи тогава целия набор от документи, поради което не са получили de minimis. Сега се дава право и те да получат помощта, ако са регистрирани през 2022 г. и притежават всички необходими документи“ – уточни Цветан Филев, председател на НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн - ELTI.
Отпуснатите средства са в размер на 360 хиляди лева, те са неусвоени от договорените преди това 3 милиона лева по de mininis за тютюнопроизводителите.
„Средствата ще получат само тези, които миналата година не са получили този вид подпомагане. Останалите над 1900 стопани, които са получили подпомагането, не ги касае“ – уточни още Цветан Филев.
Заявленията за подпомагане се приемат в Областните дирекции на Държавен Фонд ”Земеделие“ по местонахождение на площите, на които се отглежда тютюнът. До края на август парите трябва да бъдат преведени по сметеките на тютюнопроизводителите, в размер на 120 лева на декар.
„Дано, тютюнопроизводителите отидат да кандидатстват и усвоят тези средства, защото, когато останат неусвоени за трети път такива средства, те ще бъдат разпределени към друг земеделски сектор“ – допълни председателят на НАТ, 2010.
Според Цветан Филев, около 50 % от тютюневата реколта вече е прибрана. Това важи и за четирите сортови групи.
„Но, това все пак е окомерен показател, защото суровината не е минала през кантар. Той ще покаже колко сме добили в национален мащаб и какъв е добивът от декар, но когато приключи изкупната кампания. Надявам се, при добри климатични условия, това да се случи през месец ноември, 2022 г. и при добро стечение на обстоятелствата, да приключи към февруари, 2023г. Тогава ще теглим чертата и ще стане ясно, дали това, което го даваме като данни, е така“ – допълни още Цветан Филев.
Той апелира към тютюнопроизводителите да приложат всички професионални практики, за да получат екстра качество на тютюневата суровина. Само по този начин, тя може да бъде продадена, в условията на тежка конкуренция на съседните държави – Турция, Северна Македония и Гърция. Към момента е трудно да се каже какво ще бъде качеството на тютюна тази година, защото това много зависи от климатичните условия и начина на съхранение от стопаните.
Цветан Филев изрази надежда, че няма да има проблеми в комуникацията с новия служебен министър Явор Гечев и договореностите, които вече са направени, ще бъдат спазени. Темите, които ще бъдат коментирани с него са в три посоки - Стратегическият план на България за функционирането на цялото селско стопанско в новия програмен период до 2027г., договаряне на помощ по Схемата de minimis за тютюнопроизводителите, регистрирани през 2022г., както и осигуряване на средства за подпомагане на Сектор „Тютюн“ по COVID мярката.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..
Гласуването на проектодоклада за напредъка на РС Македония във Външната комисия на Европейския парламент показа един сериозен проблем – влиянието на една държава, която все още не е член на ЕС, върху решенията, които се взимат, с така наречения скрит лобизъм. Това е нещо, което е недопустимо, особено когато противоречи на националните интереси на..