Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Елена Панайотова: Човек никога не си тръгва от Африка и независимо колко е далече, продължава да я носи в сърцето си

    Във фокуса на вниманието ни е фотоизложбата „Далеч от Африка” на професионалния фотограф Атанас Кънев и театралния режисьор Елена Панайотова, която беше открита миналата седмица в Градската художествена галерия в Пловдив и вече има покана да гостува и в Благоевград. Като цяло, тя представя програмата „Артисти за деца”, продуцирана и реализирана дълги години от фондация „Ден Гри” в град Кисуму, Кения.

   Фототворбите, от пейзажни до портретни и фигурални композиции, отразяват моменти от процеса на въвличане на африкански артисти и деца в риск в творчески обучения и създаване на ежегодни театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория, едно от природните чудеса на света. Включени са и кадри от дестинации в Кения, Зимбабве и Занзибар извън обичайните туристически маршрути.

   Програмата „Артисти за деца” е ръководена от режисьора Елена Панайотова в Кения (2011-2017) и в България (2002-2017).  Започва от малък проект в Широка лъка и създаване на Международна театрална академия, за да нарасне и обхване през всичките тези 15 години 5000 деца и младежи в риск, както и 300 артисти от четири континента, обучени от български екипи в практиките на приложен театър. През 2016 г. „Performing Arts for Youth – Africa“ (PAYA) е сред осемте от точно 1800 проекта от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне културно разнообразие в света.

   Изложбата е финансирана от Национален фонд „Култура” по програма „Социално ангажирани изкуства” с цел популяризиране на този уникален български модел за прилагане на сценични изкуства за социална промяна в Африка.


   Елена Панайотова е театрален режисьор, продуцент и педагог, с признание за ключовата си роля в появата на нови тенденции в театралната практика у нас. Специализирала е европейска култура и история в Университета в Амстердам и театрална антропология в Один театър в Дания. Дълги години преподава актьорско майсторство в Академията за изкуства в Утрехт, Холандия, а от шест години в департамент „Театър”в НБУ. Има множество награди като режисьор и спектаклите й са били част от различни европейски фестивали през последните двадесет години.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Фотопортрет на Иван Гарванов от Иван Карастоянов. Източник Държавна агенция „Архиви“

Иван Гарванов: с рицарска прямота и твърдост

"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство  в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..

публикувано на 01.12.24 в 20:36

Мери Бойс Бенд представя „Събуди ме чак през май“

Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Брайл ФМ навърши 10 години

Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от  група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..

публикувано на 01.12.24 в 15:00
Георги Рупчев

Георги Рупчев с "Голямата земя"

Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..

публикувано на 01.12.24 в 12:14

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39