Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никол Николчова след откриването на самостоятелната си фотографска изложба „Меланхолия“: Мечтая да имам свободата да работя навсякъде, но да живея в България

  На 18 август, в навечерието на Световния ден на фотографията, в столичната галерия „Ко-оп” беше открита самостоятелна фотографска изложба на Никол Николчова, озаглавена „Меланхолия”. Младата авторка си поставя за цел да фокусира вниманието на зрителя върху темата за преходността, като представя серия аналогова фотография от кадри, заснети през нощта на различни локации, предимно в Западна България. Това са забравени места от миналото, изоставени стари нефункциониращи фабрики, необитаеми домове и други. Както се отбелязва в анотацията - уловени в правилния момент, те носят чувство за замръзналост и неестественост, но същевременно са ни познати заради спомени, преживявания и наложени от обществото очаквания за случващото се на тези безлюдни кътчета из страната ни.

   Никол Николчова е родена през 1995 г. в Кюстендил. Завършва Природо-математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов” в своя град, а след това „Комерсиална фотография“ в  Университета по изкуствата в Борнмът, Англия. След бакалавърската степен продължава да се развива в сферата на фотографията, операторската дейност и цветовите колекции. Има награди и отличия още от времето на ученическите си години. Нейни снимки са публикувани в световни издания като Амика и Modelland magazine. От 2019 г. е хоноруван преподавател – лектор по фотография и визуални изкуства в „Нет Ит“ академия.

  Проектът „Меланхолия” е осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура” – програма „Творчески инициативи”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Героите не удрят, героите обичат

Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..

публикувано на 11.05.25 в 11:15

70 години село Полето

С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..

публикувано на 11.05.25 в 11:00

Храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда – изграден изцяло от народа

Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..

публикувано на 11.05.25 в 10:30

Певицата Ивана Дякова посвети песен на своята майка

„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..

публикувано на 11.05.25 в 08:50

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50