“Извечното търсене – да откриеш себе си, винаги те отвежда до вечното. Идваме на този свят чисти. Защото идваме от вечността. В стремежа си да добием познание, се завъртаме в един омагьосан кръг: Кой съм аз? Къде е Бог? Над мене или вътре в мене? Част ли съм от него? Бог ли е в мене, или аз съм в Него? И аз всъщност кой съм? С времето, помъдрявайки, стигаш до вечното откровение: “Аз съм Алфа и Омега, началото и краят. Аз съм този, който е, който е бил и който ще бъде – Вседържителят“. Тогава отново си чист като дете, идващо от вечността, защото си вечен.”.
Този текст е своеобразен вход към изложбата нетрадиционна живопис и иконопис на Илияна Тошева „ОТКРОВЕНИЯ – в търсене на вечното”, която беше открита на 26 август в малката зала на Градската художествена галерия в Благоевград. Тя представя 29 произведения на живеещата в Сандански авторка, с разностранни интереси и умения, чието име се свързва с осъзнатата грижа за културните процеси в града.
Родена е през 1954 г. във Варна. Учи най-напред в Сандански, след това завършва художественото си образование (колеж) в София, със специалност аранжиране и реклама. Работи в областта на пространственото оформление и аранжирането на изложби, панаири и музеи. Повече от 20 години преподава иконопис в Прицърковно училище „Св. цар Петър Български“ към храм „Свети Георги“ и води курс по иконопис към Първо основно училище „Св. Климент Охридски“. Съвместно с общината в Сандански организира разнообразни детски пленери. Участва в регионални и национални изложби. Наред с рисуването, тя пише приказки, кратки разкази и поезия под псевдоним Илина Кирина. Публикува от години в алманах „Огнище“ и в сайтовете „Нова социална поезия“ и Лига за българските писатели в САЩ и чужбина. Автор е на 11 сценария, представени на сцена, също на книгите: „Приказка за моя град“ (2012), „Загадъчните тангрити. Приказки за българските владетели“ (2015), стихосбирка „Горя“ (2020) и сборник с разкази „Потайностите на метрото“ (2022). Председател е на сдружение „Жените на Сандански“ и клуб за литература, изкуство и култура. Носител е на званието „Будител на град Сандански, 2019“.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..