Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Божидар Лазов: При катастрофи най-увредени са дългите кости на пациентите

В света на високите скорости и мощните автомобили тежките катастрофи все повече зачестяват у нас. Жертвите и ранените във войната по пътищата растат непрекъснато. В повечето от случаите на тежки пътно-транспортни произшествия, екипите на спешна помощ поемат грижата за пострадалия и транспортирането му до болницата, където да бъде прегледан и лекуван от ортопед-травматолог. Най-тежките и често срещани травми при пътни инциденти коментира в ефира на Радио Благоевград д-р Божидар Лазов, ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР – София.

  „За съжаление травмите при пътни инциденти са на първо място по честота у нас и България води в тази черна статистика в Европейския съюз. При по-голяма част от пациентите се засягат различни органи и системи. Т.е. освен засягане на долни и горни крайници с различни по честота и тежест счупвания, за съжаление при немалък процент са налице и гръдни и коремни травми, както и черепно-мозъчни. Но едни от най-често срещаните са вътреставните счупвания и дълги тръбести кости – раменна, бедрена кост, кости на подбедрицата. За съжаление другото, което трябва да се отбележи е, че тези  високо енергийни травми в много от случаите могат да бъдат и открити. Това налага спешна медицинска  намеса, правилна преоценка на състоянието,  и в над 90 процента на този тип счупвания се налага оперативно лечение“.


  Д-р Лазов уточни, че при пътни инциденти пациентите получават политравми. При фрактури се използват най-често външни фиксатори – временни устройства, които се прилагат при открити счупвания на кости, които не могат веднага да бъдат оперирани. „Но през последните години в нашата практика залагаме на спешно оперативно лечение. В първите часове – 6-ти, 8-ми час, което е златен стандарт. Имам случаи в практиката, при които ми се е налагало да се оперират счупвания на 15-ти-20-ти ден, когато при политравматичен пациент е налице засягане на други органи и системи. Защото коремните и гръдните травми са с предимство и трябва да бъдат стабилизирани, това налага медицинската практика и протокол“.

  Медикът коментира и често срещаните травми при мотоциклетистите - предимно млади хора, които недооценяват възможностите на мощните машини. „Основният проблем при тях, върху който трябва да се акцентира е, че за съжаление не успяват да стигнат до болнично заведение, защото травмите в повечето случаи са несъвместими с живота. Те са политравматични пациенти с различни по честота счупвания. Или стигайки до болница, тежестта на някои травми е изключително висока – засягане на гръбначния стълб и някои от тях се инвалидизират за цял живот, защото не могат да се възстановят моторните функции на крайниците“.  

  По думите на д-р Лазов най-трудно се възстановяват дългите тръбести кости, които осъществяват опорната функция на краката. Бедрената кост, костите на подбедрицата и глезенната става, която поема на 5 кв. см цялото тяло на човека. „Това са таргетните зони, които най-често се засягат, но тяхното възстановяване е доста сложно понякога, защото счупванията са многофрагментни. Т. е. голям брой кости,  възможно е засягане на нерви, открити счупвания. Това налага адекватна и правилна намеса. „През последните 20 години нашата специалност се  разви с навлизането на много нови остеосинтезни средства, които дават възможност за изключително добро възстановяване на костите и съответно зарастването им при младите хора. Защото обикновено това са хора, които нямат тежки заболявания, възстановяват се и отново се връщат на работа, каквито случаи съм имал в моята практика“.


  Веднъж попаднал на мястото на инцидента, всеки от нас може да донесе реални ползи на пострадалите, стига да знае какво да прави. „Човек, който няма завършено медицинско образование все пак може да види деформация на ръка или крайник, появил се оток. Обездвижването може да стане с подръчни средства. Да се направи превръзка, за да се намали движението на костите. Това ще помогне на пострадалия тези кости да не предизвикват допълнителни разкъсвания на кръвоносен съд или нерв. Виждал съм за шини да се използват дори дървени летви и хората, които са оказали такъв вид помощ ги адмирирам за адекватната намеса, която е била абсолютно правилна и навременна. След това ние поемаме специализираната помощ“.

  Д-р Божидар Лазов, ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР-София отправи апел към водачите на моторни-превозни средства да не тръгват на път след употреба на алкохол и упойващи вещества  и да спазват ограниченията. Да са наясно и да не забравят за последствията от възможните тежките травми. Да проявят разум на пътя.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гоце Делчев се готви за традиционния есенен панаир

Традиционният есенен панаир в Гоце Делчев тази година ще се проведе във времето от 16 до 23 септември. Той се организира от Община Гоце Делчев и отново ще бъде разположен в района на бившата казарма в града. „За всички, които искат да посетят традиционния есенен панаир, община Гоце Делчев е подготвила разнообразна и богата програма. Всяка..

публикувано на 11.09.24 в 14:40

Деца рисуваха благотворително за храма в село Изгрев

Деца рисуваха благотворително на фестивала „Изгрев от Айдара“ в благоевградското село Изгрев. Събраните средства ще отидат за довършване строителството на църквата „Свети Иван Рилски Чудотворец“ в населеното място. „Идеята за детския пленер дойда от желанието ни да надградим фестивала. Миналата година стартира първото издание на събитието с много..

публикувано на 11.09.24 в 11:34
Станимир Радулов

Светът е в голямо политико-икономическа криза, която ще роди нещо ново

Светът е в дълбока политико-икономическа криза. Част от тази криза е войната в Украйна, както и изборите в САЩ. Ситуацията е изключително особена и имам усещането, че се ражда нов свят, чийто очертания още не можем да ги видим ясно. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Станимир Радулов. Според него, в навечерието на поредните предсрочни..

публикувано на 11.09.24 в 11:17

В Кюстендил малките ученици ще имат нов учебен предмет

От началото на новата учебна година учениците от първи до четвърти клас в часовете на класния ръководител ще получават важна информация за значението на важни обекти в Кюстендил. Става дума за Художествената галерия „Владимир Димитров- Майстора“, за Историческия музей в града, за къщите-музеи на „Ильо Войвода“, на Димитър Пешев, Ефендиевата къща,..

публикувано на 11.09.24 в 09:47

Кукленият театър в Благоевград открива сезона с модерна зала и нова постановка

Общинският куклен театър в Благоевград започва новия творчески сезон в модерен салон, свежи попълнения и премиери. „На финала е ремонтът на залата. Малките зрители ще посрещнат новия театрален сезон в края на септември в по-приветлива и уютна обстановка. Местата ще бъдат увеличени на 140“, уточни директорът Марина Кунгелова. За новия..

публикувано на 11.09.24 в 09:40

„Неразказаните истории на българите“ в Абу Даби

От миналата година Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби работи по програмата „Неразказните истории на българите“ на МОН. Темата, по която работят, е  „Българските следи в модерното архитектурно наследство на Абу Даби“. Проучването показва, че през 60-те и 80-те години на миналия век талантливи български архитекти печелят международни..

публикувано на 09.09.24 в 15:49

Колко струва да подготвиш първолак

Първият учебен ден винаги носи вълнение и радост. Той е вълнуващ и за учениците, и за родителите. Но най-вече се вълнуват първокласниците. Дни преди 16 септeмври най-оживено е в книжарниците в Благоевград. "И тази година, както винаги, в последния момент стана подготовката за първия учебен ден", сподели книжарят Милена Юрукова. Според..

публикувано на 09.09.24 в 15:01