В света на високите скорости и мощните автомобили тежките катастрофи все повече зачестяват у нас. Жертвите и ранените във войната по пътищата растат непрекъснато. В повечето от случаите на тежки пътно-транспортни произшествия, екипите на спешна помощ поемат грижата за пострадалия и транспортирането му до болницата, където да бъде прегледан и лекуван от ортопед-травматолог. Най-тежките и често срещани травми при пътни инциденти коментира в ефира на Радио Благоевград д-р Божидар Лазов, ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР – София.
„За съжаление травмите при пътни инциденти са на първо място по честота у нас и България води в тази черна статистика в Европейския съюз. При по-голяма част от пациентите се засягат различни органи и системи. Т.е. освен засягане на долни и горни крайници с различни по честота и тежест счупвания, за съжаление при немалък процент са налице и гръдни и коремни травми, както и черепно-мозъчни. Но едни от най-често срещаните са вътреставните счупвания и дълги тръбести кости – раменна, бедрена кост, кости на подбедрицата. За съжаление другото, което трябва да се отбележи е, че тези високо енергийни травми в много от случаите могат да бъдат и открити. Това налага спешна медицинска намеса, правилна преоценка на състоянието, и в над 90 процента на този тип счупвания се налага оперативно лечение“.
Д-р Лазов уточни, че при пътни инциденти пациентите получават политравми. При фрактури се използват най-често външни фиксатори – временни устройства, които се прилагат при открити счупвания на кости, които не могат веднага да бъдат оперирани. „Но през последните години в нашата практика залагаме на спешно оперативно лечение. В първите часове – 6-ти, 8-ми час, което е златен стандарт. Имам случаи в практиката, при които ми се е налагало да се оперират счупвания на 15-ти-20-ти ден, когато при политравматичен пациент е налице засягане на други органи и системи. Защото коремните и гръдните травми са с предимство и трябва да бъдат стабилизирани, това налага медицинската практика и протокол“.
Медикът коментира и често срещаните травми при мотоциклетистите - предимно млади хора, които недооценяват възможностите на мощните машини. „Основният проблем при тях, върху който трябва да се акцентира е, че за съжаление не успяват да стигнат до болнично заведение, защото травмите в повечето случаи са несъвместими с живота. Те са политравматични пациенти с различни по честота счупвания. Или стигайки до болница, тежестта на някои травми е изключително висока – засягане на гръбначния стълб и някои от тях се инвалидизират за цял живот, защото не могат да се възстановят моторните функции на крайниците“.
По думите на д-р Лазов най-трудно се възстановяват дългите тръбести кости, които осъществяват опорната функция на краката. Бедрената кост, костите на подбедрицата и глезенната става, която поема на 5 кв. см цялото тяло на човека. „Това са таргетните зони, които най-често се засягат, но тяхното възстановяване е доста сложно понякога, защото счупванията са многофрагментни. Т. е. голям брой кости, възможно е засягане на нерви, открити счупвания. Това налага адекватна и правилна намеса. „През последните 20 години нашата специалност се разви с навлизането на много нови остеосинтезни средства, които дават възможност за изключително добро възстановяване на костите и съответно зарастването им при младите хора. Защото обикновено това са хора, които нямат тежки заболявания, възстановяват се и отново се връщат на работа, каквито случаи съм имал в моята практика“.
Веднъж попаднал на мястото на инцидента, всеки от нас може да донесе реални ползи на пострадалите, стига да знае какво да прави. „Човек, който няма завършено медицинско образование все пак може да види деформация на ръка или крайник, появил се оток. Обездвижването може да стане с подръчни средства. Да се направи превръзка, за да се намали движението на костите. Това ще помогне на пострадалия тези кости да не предизвикват допълнителни разкъсвания на кръвоносен съд или нерв. Виждал съм за шини да се използват дори дървени летви и хората, които са оказали такъв вид помощ ги адмирирам за адекватната намеса, която е била абсолютно правилна и навременна. След това ние поемаме специализираната помощ“.
Д-р Божидар Лазов, ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР-София отправи апел към водачите на моторни-превозни средства да не тръгват на път след употреба на алкохол и упойващи вещества и да спазват ограниченията. Да са наясно и да не забравят за последствията от възможните тежките травми. Да проявят разум на пътя.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..