Над 700 хил. ученици влизат утре в класните стаи на близо 2 350 български училища. Над 50 хил. от тях ще прекрачат училищния праг за първи път.
Днес е последният ден на подготовка за старта на новата учебна година.
Всички училища на територията на Югозападна България са в очакване на своите възпитаници.
Какво е усещането на онези от тях, които за първи път влизат в класните стаи, и на онези, които се готвят за последната си учебна година, разказва в репортажа си Бойка Браткова.
Въпреки катаклизмите, през които преминава българското училище, 15-ти септември продължава да носи усещането за празничност в нашия календар.
Традиционно, в първите септемврийски дни, суматохата най-вече сред родителите на първокрласниците, е на сериозни обороти.
Днес обаче, няма да наблегнем на това. Нито на цените на училищнте пособия; нито колко струва подготовката за цялостния нов облик на българския ученик. А килограми изчисления са се правили по темата колко тежат ученическите раници.
Днес се срещаме с трепета на първолака и с леката тъга на абитуриента.
Седемгодишната Галя ни разказва за очакванатео си от първия учебен ден.
Антоана и нейните връстници от благоевградската Математическа гимназия тази сутрин имаха сериозни ангажименти. Подготовка за последния марш на училищното знаме пред строя. Те са знаменосците, които ще трябва да предадат светинята след няколко месеца на следващия випуск.
Разбира се, носталгията тепърва ще се усеща сред зрелостниците с пълна сила. И ще осъзнават, че промяната в тях е настъпила неусетно, което значи, че вече са пораснали.
Факт, който Димо възприема и чрез правото му да гласува на избори за първи път.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..