Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още три СТЕМ центъра откриват в ЮЗУ

През 2020 година стартира Националната програма „Изграждане на училищна СТЕМ среда“, която създава нова визия на българското училище. Програмата е за средните училища, но не касае университетите. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е първият университет в България с изграден СТЕМ център за подготовка на бъдещите учители.

Замисълът на СТЕМ базираното обучение е да се постигне интегриран ефект в образователния процес. СТЕМ центрове имаше създадени в училищата, но не и в университетите. Ние открихме един голям дефицит в това, че нашите студенти не бяха достатъчно добре подготвени да влязат в училище с тази нова технология. Това им създаваше дискомфорт. Ето защо ЮЗУ „Н. Рилски“  Благоевград с вътрешен проект, със собствени средства се зае да създаде един такъв център, един вид тренажор, в който да могат да бъдат обучавани студентите, бъдещи учители. Тук ще кажа с абсолютната съпричастност на ректора на университета проф. Борислав Юруков и основния двигател в проекта по създаването и реализацията на СТЕМ лабораторията  и СТЕМ центъра д-р Марияна Шехова“ – сподели за Радио Благоевград зам.-ректорът на висшето училище доц. д-р Ицка Дерижан.  

Тя допълни, че идеята да бъде създаден СТЕМ център в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е много добра. Нещо повече. В момента се  създават още два СТЕМ центъра. И трети, който ще бъде по проект на МОН „Повишаване компетентностите на преподавателите на ВУЗ, подготвящи бъдещи учители“. „Ще бъдем наистина иновативен университет. Това много ни радва. Това ще бъде още една стъпка към развитието на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград като научно-изследователски университет“ , коментира още доц. д-р Ицка Дерижан.

Д-р Марияна Шехова обясни, че двете зали на СТЕМ центъра са дигитално свързани със система, която, която позволява в двете зали едновременно да се обучават студенти. Първата лаборатория е за практически занятия. Втората зала е за проектно базирано обучение. Двете зали са за всички студенти по всички специалности в университета, които за този период са 3 000. „Лабораториите практически имат много възможности, има разбиране от колегите, има голям интерес от страна на студентите. Възможностите тепърва ще се разгръщат. Всичко вече е дигитално. На нас чисто теоретично в тези зали няма да ни трябват учебници, няма да ни трябват някакви лабораторни допълнителни материали. Всичко е в системата Мозабук, която позволява на студентите да преминат отвъд реалното пространство. Всичко е с дигитално съдържание. Но не означава, че студентът трябва да влезе без теоретична подготовка. Той се подготвя теоретично, но самите зали са създадени като академичен център за подготовка. В момента във Факултета по педагогика се подготвят дигитално преподавателите. В началото на октомври влизат първите студенти“, обобщи д-р Марияна Шехова.





                   


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58

Виртуален терминал за плащане на местни налози в Петрич

Нова услуга за плащане на местните данъци и такси заработи в Петрич. С него се осигурява бърз и лесен достъп до информация и възможност за плащания от всяко място, по всяко време. „Това е нова разработка на софтуер за местни данъци и такси, който е държавен софтуер. Той е безплатен за общините. Този терминал дава възможност на гражданите,..

публикувано на 18.11.24 в 10:50

Общинските планове за отопление и охлаждане са нови документи, нужна е помощта на държавните институции

Обновената Директива на ЕС за енергийна ефективност предлага въвеждането на редица мерки, за да се ускори процесът по увеличаване на енергийната ефективност. Особено внимание се обръща на принципа „първо енергийна ефективност“. В тази връзка, това към което е насочило усилията си екологичното сдружение „За Земята“, е готовността за..

публикувано на 18.11.24 в 09:55

Гергана Стоянова: Тайланд е страната на трудолюбивите и усмихнати хора

Тайланд е една от най-атрактивните туристически дестинации в света, популярна е и сред нас българите. Годишно приема 12 милиона туристи, страната е  една от най-бързо развиващите се не само в Югоизточна Азия, но и в света. „ Най-добрата новина е, че вече не е необходима виза . Кацвайки на летището в Тайланд, просто минаваш паспортен контрол..

публикувано на 18.11.24 в 09:45

Езерото от любов, което ни остави поетесата Ели Тодорова

Един ден ще прелетя над езерото. За последно… Да се огледам… Същата съм - Неразумница. Ще се посуетя по върховете,  ще залича стъпките. С пригладени коси ще си оставя всички фиби в езерото. Няма да изчаквам, ще летя. Колко съм изморена… Рано е да заспя. Ще те потърся, да изпием по един горски чай, преди да си тръгна. Както някога. Ще те..

публикувано на 17.11.24 в 17:38

17 ноември – Световен ден на недоносеността

Процентът на преждевременните раждания у нас е над 12, сочат данните на НЗОК за 2023 година. За поредна година той остава по- висок от средния процент за европейските държави, който е под 8 на сто. А в някои градове превишава значително дори този и без това висок дял. Това означава, че недоносените бебета представляват най-голямата група пациенти..

публикувано на 17.11.24 в 15:00

Алеона де Кама провокира читателите да открият себе си в новата трилогия "Циганката"

За себе си Алеона де Кама казва: Аз съм едно момиче, което следва мечтите си. А момичетата с мечти се превръщат в жени с визия. Така и все още не знам дали вече мога да се нарека жена или все още съм момичето с мечтите, а може би сменям тези роли постоянно и така ще продължи до края. Алеона де Кама, както безброй читатели я знаят, или просто..

публикувано на 16.11.24 в 16:55