Най-старото училище в петричка община, Основно училище „Христо Ботев“ в село Беласица, което е на почти 150 години, тази учебна година ще бъде тихо и безлюдно, защото вече е затворено. Реално, това се случва преди около два месеца, но затихващите функции на школото се наблюдават от години, въпреки че деца в селото не липсват.
„Причините са много и доста комплексни. Искам да подчертая, че това е най-старото училище на територията на община Петрич, на 147 години. Учебното заведение беше закрито преди около два месеца, с решение на Общинския съвет в Петрич, заради недостатъчните средства за финансиране. Причините са доста – делегираният бюджет на брой деца, а през годините децата намаляха доста, не в селото , а в самото училище, тъй като голяма част от тях започнаха да учат в град Петрич. Това започна доста да тежи на училищния бюджет, който се разпределя на брой деца и разходите не достигат за текущи нужди“ – коментира за Радио Благоевград кметът на село Беласица Велик Филчев.
При посещението ни в кметския кабинет ни направиха впечатление един стар училищен звънец, който стоеше на кметското бюро и огромен портрет на патрона на училището Христо Ботев.
„Портретът е на благоевградския художник Аргир Манасиев и аз го подарих на училището по повод патронния празник. И реших, че трябва да остане в селото. В момента тече прехвърляне на имущество от училището в Беласица, в училището в село Коларово. Освен това, тече голям ремонт на читалището в Петрич и голяма част от книгите в библиотеката се преместват в сградата на училището в Беласица, което се превръща в своеобразно хранилище на библиотечната литература. Все още не знаем за какво и как ще се използва сградата на училището, но не трябва да позволим да се разграбва. Имаме идея да изградим в бъдеще етнографски музей в селото, където да изложим този портрет, стария звънец и други, характерни за селото и района, предмети от бита на местните хора“ – допълни още кметът Велик Филчев.
Над 80 деца от село Беласица, на възраст от 1 до 7 клас, вече учат в други училища на територията на петричка община. Догодина, първи клас ще бъдат 12 деца, а родените през тази година са 9. Има живот в населеното място, което е пето по големина в общината.
„Аз лично ще направя всичко възможно да успеем да се съхраним и да продължим да се развиваме, дори и без училище. Децата ще получат своето образование, даже и по-добро в град Петрич“ – категоричен е кметът на село Беласица Велик Филчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велик Филчев:
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..