Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Общ дом. Общо бъдеще" е новата кампания на WWF - България

Природозащитната организация WWF - България стартира своята първа двуфазова интегрирана кампания “Общ дом. Общо бъдеще”, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Идеята е, чрез различни събития да се спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. Кампанията ще се проведе в периода между 13-и октомври 2022 г. и 22-ри април 2023 г. Един от медийните партньори е БНР – Радио Благоевград.

Послание на кампанията

Човечеството е загубило 68% от популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби за по-малко от половин век. Учените предупреждават, че скоростта, с която експлоатираме Земята, надвишава способността ѝ на възстановяване. В резултат ¾ от земната повърхност, която не е покрита с лед, вече е значително променена, по-голямата част от океаните са замърсени, а 85% от площта на влажните зони е загубена. Дивите животни изчезват и е в наши ръце да променим това – да опазим нашия общ дом и да се погрижим за общото ни бъдеще.

Фази на кампанията

Първата фаза на кампанията ще се състои от две части:

1) запознаване с проблема, представяне на данни и поглед върху глобалния контекст (13.10.2022-07.11.2022);

2) фокус върху ситуацията у нас и усилията на WWF за опазването на дома на дивите животни в България (08.11.2022-07.01.2023).

Втората част на кампанията ще покрие периода, в който традиционно провеждаме кампанията за Часа на Земята (15.03.2023-22.04.2023).

Съдържание на кампанията

Първата фаза на кампанията ще стартира в средата на октомври с доклада „Жива планета“ (Living Planet Report) на WWF International, който се подготвя на всеки две години и съдържа актуална информация за състоянието, рисковете и заплахите пред дивата природа и биоразнообразието по света. През ноември ще продължим с темата за кафявата мечка в България и ще разкажем за интензивната работа на Спасителния мечешки отряд на WWF за превенцията на конфликта човек-мечка. През декември ще разкажем повече за дейността ни по опазването на старите гори у нас, залесяванията, които извършваме, както и за борбата ни с незаконната сеч, генерираща по последни данни скрити приходи от 150 млн. лв. всяка година.

Втората фаза на кампанията започва в средата на март с любопитни данни от нашите експерти ихтиолози за работата им по Дунав по опазването на критично застрашените есетри – оцелели през последните 200 млн. години, но на път да изчезнат днес. Долното течение на река Дунав пази последните им диви популации в Европа. Ще разкажем и за работата по други водоеми като река Искър и Драгоманското блато, както и за успехите по обявяване, поддържане и опазване на защитени територии у нас. В тази част от кампанията ще се акцентира върху Часа на Земята – най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата, която през 2023 г. се пада на 25-и март и ще обедини хиляди градове от почти всички страни по света. Кампанията ще продължи до Деня на Земята (22.04.) с все още слабо познатата в България тема за престъпленията срещу дивата природа и работата на WWF за тяхното противодействие.

Защо WWF заслужава доверие?

През последните години WWF постигна редица значими успехи в различни направления на природозащитата: 1. Създадохме първия по рода си Доклад за престъпленията срещу дивата природа в България; 2. Улеснихме гражданите в подаването на сигнали за нарушения срещу дивата природа; 3. Спасителният мечешки отряд на WWF многократно се отзова на сигнали за проблемни мечки, работейки за разрешаване на конфликта между мечки и хора; 4. Зарибихме Дунав с над 70000 хиляди есетри; 5. Залесихме 2000 декара крайречни гори - площ, равняваща се на близо 5000 баскетболни игрища; 6. Опазихме от изсичане 109 000 хектара вековни гори; 7. Борим се все по-успешно с незаконната сеч в нашите гори; 8. Възстановихме влажните зони в Персина, в резултат на което там се завърнаха пеликани; 9. Спечелихме няколко ключови за опазването на Пирин дела. Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. Уви, няма как да постигнем това сами и имаме нужда от широка разпознаваемост на проблемните казуси, както и от мащабна дарителска ангажираност.

Повече за кампанията вижте на wwf.bg/koleda

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР-БлагоевградБНР-БургасБНР-Видин и др.

 


По публикацията работи: Биляна Славчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00