По определение „химнът е песен с религиозно или тържествено значение“. Той е идентичност, която почти всяко училище в страната започна да припознава като основна. Такова отличаване желае и ОУ „Св. Климент Охридски“ в Дупница, затова стартира конкурс за текст на химн на училището. Директорът Юлиана Борисова отчете в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград, че липсата на химн е „пропуск, който ние имаме“.
„Смятаме, че децата ни са достатъчно талантливи, за да напишат стиховете са химна сами. Обявихме конкурса и дадохме срок до 18 октомври. В конкурса могат да се включват всички ученици, наши бивши, настоящи, приятели и който желае може да се включи със собствено творчество в конкурса“, каза още директорът Юлиана Борисова.
Целта на химна е той да бъде пуснат за първи път по време на патронния празник на училището на 25 ноември.
Подробности за тази инициатива, както и други, свързани с училището, може да чуете в звуковия файл:
Темата за химна е актуална, тъй като преди дни, сдружението на автори и композитори Музикаутор за втора поредна година започна инициативата „Светилник“. Тази година мащабът й обхваща шест общини, като Благоевград също е сред тях, тъй като е била активен участник по време и на първото провеждане на кампанията. Останалите общини са Кюстендил, Стара Загора, Карлово, Казанлък и София-град.
„Нашата цел е да привлечем възможно повече партньори в тази инициатива. Тази година и Българското национално радио е партньор на место ниво си партнираме много добре с Радио Благоевград“, каза по време на предаването „Събуди деня“, изпълнителният директор на Музикаутор Иван Димитров.
Той допълни, че друга цел на кампанията е, да се стимулират повече компании, които имат интерес към този проект, насочен към деца, образование и бъдеще, да отделят минимални средства, за да се случи той технически и по този начин повече училища да имат химни и да се идентифицират с това, което е важно в образованието.
В звуковия файл ще чуете и критериите, на които трябва да отговарят кандидатите за химн на училището.
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..