Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „No Territory“ на визуалния артист Петър Чиновски – завършек на една активна в изкуството 2022 година, който отбелязва стъпки напред

   „No Territory” е озаглавена изложбата на Петър Чиновски, един от разпознаваемите и много интересни автори на българската художествена сцена, която беше представена на 12 октомври в столичната галерия за модерно и съвременно изкуство „Little Bird Place”. Тя е и своеобразен завършек на изпълнената с активности в изкуството за него година – участие в изложбата „Art Start”: млади художници, които да следим през 2022 г., също в изложбата на номинираните художници за Наградата „БАЗА” в СГХГ, както и в Националните есенни изложби в Пловдив, един от престижните форуми за съвременно българско изкуство.

   „Проектът „No Territory” - както отбелязва кураторът Радослав Механдийски във въвеждащия тект - е метафора за серия от феномени, пряко свързани с желанието и потребността ни да комуникираме реалността – да я съпреживяваме и да се ориентираме в нея. Общото между тези феномени е опитът за „превод“ или „картографиране“ на събития, усещания и обекти. Опит, който майсторски ни съблазнява със своята привидна лекота и организирана схематичност, но едновременно, някак мнимо и ловко, изгражда непреодолима дистанция в способността ни изцяло да обхванем същината на изплъзващото се битие.”.

   Изложбата е осъществена с подкрепата на Национален фонд „Култура”.


   Петър Чиновски е визуален артист, който живее и работи във Варна. Роден през 1988 година в София. През 2008 г. завършва анимация и визуална композиция в Арт колеж за визуални изкуства в столицата. Дипломира се през 2012 г. във ВТУ „Св. Св.Кирил и Методий“ със специалност „Графика”.  През 2014 година печели наградата за млад автор в първото издание на Международен Екслибрис Конкурс – Варна. Негови творби редовно са селектирани за участие в изложби, представящи утвърдени и млади творци в областта на графиката. Носител е на първи награди от биеналета и изложби във Вилнюс (Литва), Кьолн (Германия), остров Виелкополски (Полша). Има самостоятелни изложби в България и Германия. Участвал е в изложби в Португалия, Италия, Чехия, Полша, България и др. Негови работи има и в колекцията за съвременно изкуство на Благоевград след участието му в Симпозиума по живопис през 2021 г., организиран от художника Сашо Стоицов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38