Трагичното състояние на инфраструктурата в подгорските села е тема, която сме коментирали неведнъж в ефира на Радио Благоевград. Продължаваме я с пример от петричкото село Коларово, където „пътищата са като от 16-ти век“. Твърдението е на кмета Величка Спасова, която заедно със своите колеги кметове от съседните села, от години се опитва да намери решение на проблема.
„Според мен, трябва да има не само местна, а и национална стратегия, затова да придобият подобаващ облик улиците по селата и най-вече в район Подгорие. Когато и аз, и колегите запознаваме обществеността и медиите с този наболял проблем, винаги отчитаме факта, че това е планински район, в който трябва да се подходи малко по-специфично. Наклонът е толкова остър, че при всеки дъжд, сняг или бедствие, буквално гората слиза по пътищата. Решенията са временни, с добавяне на камък и чакъл, за да може теренът да се изравни до следващия проливен дъжд. Имаме идея за подписка, която искаме да започнем да събираме, за да отнесем този проблем до високите етажи на властта, да дойдат на място, наистина да се убедят в „лунните пейзажи“ и да предприемат адекватните мерки, за да имаме настилка от 21-ви век. Защото, както казваше един колега, „жителите от Подгорието се движат по улици като от 16-ти век“ – коментира за Радио Благоевград Величка Спасова, кмет на петричкото село Коларово.
Тя предлага, всички депутати от благоевградски регион, да бъдат поканени да видят с очите си тежкото състояние, в което се намира инфраструктурата в осемте подгорски села, да се срещнат с гражданите и да чуят проблемите им.
„Търсенето на решение трябва да бъде национална политика, национална кауза и национална отговорност“ – категорична е г-жа Спасова.
Тя съобщи, че е предвидено поставяне на трайна асфалтова настилка на единствената неасфалтирана улица в село Коларово, както и изкърпване на част от главната улица, но това не е достатъчно и не решава изцяло проблема.
Чуйте повече от разговора на Биляна Славчева с Величка Спасова:
„Трудно оцеляваме, парите не стигат. С минималната заплата, която получаваме покриваме най-необходимите разходи - за храна, ток, вода и отопление. Трудно е да издържаме децата си, затова повечето от тях предпочитат да отидат в чужбина. Животът зад граница обаче, не е за всеки. Не ни интересува от коя партия ще ни управляват, искаме да живеем достойно и спокойно. Не вярваме, че нещо ще се промени след изборите, но се надяваме да сме здрави, за да оцеляваме“ – споделиха жители на село Коларово.
Подробностите можете да чуете в анкетата на Биляна Славчева с жители на Коларово:
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..
Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон. "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...