2023-та година може да се обяви за Година на будителите. Това е едно от предложенията на Националния инициативен комитет „България от век на век“. Предложението е и 1-ви ноември да се обяви за официален празник и да стане неработен ден не само за училищата, но и за всички в страната. Решението може да се вземе от Народното събрание. От Инициативния комитет вече са изпратили писма до Народното събрание, до Министерския съвет, президента.
„Ако това бъде направено ще покажем какво е значението на образованието и на науката у нас“ – това каза в интервю за Радио Благоевград Николай Веселинов от Националния инициативен комитет.
Важно е да припомним, че честването на 1-ви ноември като Ден на народните будители за първи път се отбелязва през 1922- ра година. Решението е взето с Окръжно №17743 от 28-ми юли същата година и е подписано от министъра на просвещението проф. Стоян Омарчевски.
За съжаление през немалко години този празник бе забравен. Възстановен е преди 30 години. Ако 2023- та година бе обявена за година на Народните будители това може да стане и по тази причина, както и за 300-тата годишнина от рождението на предвестителя на българското Възраждане Паисий Хилендарски. Повече подробности можете да научите от разговора на Иван Лазов с Николай Веселинов.
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":