Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Стойков: Очаква се в средата на ноември да започне кандидатстването по програмата за саниране

Голяма част от програмата за санирането на старите многофамилни жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост вече е известна. Очаква се тя да започне след две или три седмици“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Светослав Стойков, енергиен експерт от екологичното сдружението „За Земята“. Той поясни, че има още неясноти, които ще бъдат изчистени и обявена финалната версия на програмата.

Това, което е ясно към момента, са заложените 1,4 млрд. лева, за които  може да се кандидатства за жилищни сгради, проектирани преди 26 април 1999 година във всичките 265 общини, с минимум 4 самостоятелни жилища и повече от един собственик.

Определени са двата етапа за кандидатстване:  първият –  до 31 март 2023 година със 100% държавно финансиране, а вторият е до края на декември 2023 година с 80% държавно финансиране и 20% от собствениците. „Сдруженията на етажна собственост са на първо място, те са крайните получатели на програмата, като задължителните партньори са общинските администрации. Те трябва да извършат всички действия, свързани с кандидатстването и изпълнението на проекта от името на сдруженията на собствениците“, подчерта  Светослав Стойков и посочи, че всички сгради, които ще бъдат подкрепени, трябва да постигнат енергиен клас B и минимум 30% спестявания на първична енергия

Дейностите, допустими по програмата са: подмяна на дограми, монтаж на топлоизолация по стени, покриви, подове, монтиране на възобновяеми енергийни източници. Няма да се финансира подмяната на асансьори, но ще са допустими системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми енергийни източници, ремонт или подмяна на отоплителни, охладителни и вентилационни системи в общите части на сградата, замяна на вертикалните отоплителни системи с хоризонтални, ремонт на електрическите системи в общите части и монтаж на енергоспестяващо осветление, системи за автоматизирано осветление и други. „Не се финансира и подмяна на отоплителни уреди вътре в жилищата, които обитаваме“, посочи още експертът и отбеляза неравнопоставеността при оценката на проекти за сградите в по-малките и в по-големите общини; проблемите с енергийното обследване на сградите и техническите паспорти; с участието на енергийно бедните българи.

Интервюто със Светослав Стойков чуйте в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гоце Делчев се готви за традиционния есенен панаир

Традиционният есенен панаир в Гоце Делчев тази година ще се проведе във времето от 16 до 23 септември. Той се организира от Община Гоце Делчев и отново ще бъде разположен в района на бившата казарма в града. „За всички, които искат да посетят традиционния есенен панаир, община Гоце Делчев е подготвила разнообразна и богата програма. Всяка..

публикувано на 11.09.24 в 14:40

Деца рисуваха благотворително за храма в село Изгрев

Деца рисуваха благотворително на фестивала „Изгрев от Айдара“ в благоевградското село Изгрев. Събраните средства ще отидат за довършване строителството на църквата „Свети Иван Рилски Чудотворец“ в населеното място. „Идеята за детския пленер дойда от желанието ни да надградим фестивала. Миналата година стартира първото издание на събитието с много..

публикувано на 11.09.24 в 11:34
Станимир Радулов

Светът е в голямо политико-икономическа криза, която ще роди нещо ново

Светът е в дълбока политико-икономическа криза. Част от тази криза е войната в Украйна, както и изборите в САЩ. Ситуацията е изключително особена и имам усещането, че се ражда нов свят, чийто очертания още не можем да ги видим ясно. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Станимир Радулов. Според него, в навечерието на поредните предсрочни..

публикувано на 11.09.24 в 11:17

В Кюстендил малките ученици ще имат нов учебен предмет

От началото на новата учебна година учениците от първи до четвърти клас в часовете на класния ръководител ще получават важна информация за значението на важни обекти в Кюстендил. Става дума за Художествената галерия „Владимир Димитров- Майстора“, за Историческия музей в града, за къщите-музеи на „Ильо Войвода“, на Димитър Пешев, Ефендиевата къща,..

публикувано на 11.09.24 в 09:47

Кукленият театър в Благоевград открива сезона с модерна зала и нова постановка

Общинският куклен театър в Благоевград започва новия творчески сезон в модерен салон, свежи попълнения и премиери. „На финала е ремонтът на залата. Малките зрители ще посрещнат новия театрален сезон в края на септември в по-приветлива и уютна обстановка. Местата ще бъдат увеличени на 140“, уточни директорът Марина Кунгелова. За новия..

публикувано на 11.09.24 в 09:40

„Неразказаните истории на българите“ в Абу Даби

От миналата година Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби работи по програмата „Неразказните истории на българите“ на МОН. Темата, по която работят, е  „Българските следи в модерното архитектурно наследство на Абу Даби“. Проучването показва, че през 60-те и 80-те години на миналия век талантливи български архитекти печелят международни..

публикувано на 09.09.24 в 15:49

Колко струва да подготвиш първолак

Първият учебен ден винаги носи вълнение и радост. Той е вълнуващ и за учениците, и за родителите. Но най-вече се вълнуват първокласниците. Дни преди 16 септeмври най-оживено е в книжарниците в Благоевград. "И тази година, както винаги, в последния момент стана подготовката за първия учебен ден", сподели книжарят Милена Юрукова. Според..

публикувано на 09.09.24 в 15:01