Всяка бременна жена, независимо от нейната възраст, и хората между 40 и 60 години имат право на безплатни изследвания за двата вирусни хепатита, като направлението се дава от общопрактикуващия лекар. Изследванията вече са възможни с промени в Наредба 8 и 9, които разшириха обхвата в частта дейности по профилактика на населението. Това стана ясно по време на пресконференция на Български лекарски съюз. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград възможностите за гражданите коментира доц. Радин Цонев, д.м., Началник на отделението по Гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.
„Към този момент в България има около 70 000 души с хепатит С, които не са изследвани и не знаят, че са болни. Както и около 240 000 души с хепатит В, които на практика не всички са в активен стадии. Става дума за една огромна група от хора и тъй като нямат симптоматика, живеят здравословен начин на живот, или нездравословен, което е още по-зле. И когато отминат 15-20 години и е настъпила фиброзата или съединителната тъкан в черния дроб с неговите увреждания, се появят при лекаря – тогава ние хващаме само късните последици, т.е. цирозата или рак на черния дроб. Тогава вече е късно да се помогне на тези пациенти. Поради тази причина ние наблягаме на профилактиката. Експертният съвет, в който аз участвам в момента – това е свързано с профилактика, диагностика и лечение на такива заболявания“ – каза доц. Цонев. Той посочи, че в рисковите групи влизат хора, при които е имало кръвопреливане около 1992 година, когато все още кръвта не се е сканирала за хепатит С. Всички тези хора подлежат на задължителен скрининг, независимо от това дали имат оплаквания и на каква възраст са. Част от тази група са хора с рисково сексуално поведение, наркомани, както и при някои по-рискови манипулации, свързани с пиърсинг, татуировки и т.н.
Лечими ли са днес хепатит В и С и с какви съвременни терапии разполага медицината?
„Ако започнем с хепатит С е дълга история, когато имахме 20%, 40%, 60% и там спряхме, но това беше преди 7 години. Сега в момента той е лечим на 98%, което го доближава до 100%, защото имаме всички възможности. Дори и тези, които не могат да отговорят 98% с някои нови терапии, да ги изчистим напълно. Така че това е едно напълно лечимо заболяване и не случайно има един план 20-30, в който се говори, че това заболяване ще изчезне през 2030 година при съвременните терапии. За хепатит С можем да кажем, че е напълно лечим. До преди 7 години ние имахме една бройка до около 1000 човека и тогава като че ли имахме повече пациенти с хепатит С, защото те бяха познати на клиниките и центровете, защото ние не можехме да го излекуваме. Когато се появиха новите терапии тези хора влязоха по около 1000 човека на година, и ние ги излекувахме. Сега обаче настъпва един отлив в лечението, защото на практика не се появяват другите, които са до 70 000 човека. Т.е. трябва да се наблегне на скрининга, който във всички развити страни страда, не е само в България. Чест прави на страната ни, че с тази наредба 8 и с Националния хепатитен план, който ние приехме, ни нареди сред седемте страни в Европа, които имат такъв хепатитен план, което значи, че можем много да наблегнем на скининга във възрастовата група 40-60-годишна възраст.“
По думите на доц. Цонев инфектираните с хепатит В и С нямат симптоми, защото черният дроб не боли. Пациентите споделят за леки дискретни случаи, при които урината потъмнява. Болки по мускулите и костите, което кара пациентите да мислят, че е грип. „Точно тогава настъпва заразяването, тъй като когато на практика едното заразяване е свързано с пожълтяване – болестта е ясна, пациентът отива в инфекциозна болница, но когато няма пожълтяване и го изкарва като грип, когато е било остро, той си ходи со хронично развитие на хепатита без да знае, че го има“.
Продължително ли е във времето лечението на хепатит В и С?
„Лечението на хепатит С е между 4-8-12 седмици в зависимост от състоянието на черния дроб. При лечението на хепатит В е по-различно. Дълго протичащо с години – над 7,8,9,10 години на този етап на развитие на медицината. Очакваме до 5-6 години нещо да се случи, но независимо от това, че все още нямаме дефинитивни закони при хепатит В, ние постигаме две много важни цели. Не допускаме развитието на цироза и на рак на черния дроб с тези лечения, които в момента използваме. Те са на практика непрекъснати. И не всички хора стигат до такъв вид лечение – 90% от хората се изчистват и остават само под наблюдение. Само 10% лекуваме“.
Гастроентерологът уточни чисто практически как ще се извършват прегледите при бременните жени. Гинекологът проследява и пуска съответния код, който е освен за хепатит В, така и за хепатит С.
При навършване 40 години на лицето, системата информира личните лекари, че на тези хора предстоят профилактични прегледи за хепатит В и С. От своя те информират навършилите тази възраст, че им предстоят такива прегледи, въпрос на желание е дали ще ги направят.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..