Курортният египетски град Шарм ел Шейх е домакин на 27-та годишна Конференция на ООН по изменение на климата, наричана още среща на страните – COP27 (англ.: conference of parties). В нея участват делегати от над 190 държави, както и на представители от гражданското общество. Начало на форума даде срещата на върха на световните лидери, която се проведе на 7 и 8 ноември 2022 година. България бе представена от президента Румен Радев.
„На тези срещи на върха се определят политиките за десетилетния напред“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Николай Петков, експерт и координатор на проекта „Променяме се с климата“ на екологичното сдружение „За Земята“ и част от младите автори на платформата „Климатека“. Той напомни за постигнатите споразумения на миналогодишната среща в Глазгоу, като „останаха за тази година да се определят как точно страните ще актуализират своите така наречени национално определени приноси и това трябва да се прави на всеки 5 години, а вече с две години се изостава“.
Младият учен посочи още належащи въпроси за решаване: прекратяване на субсидиите за изкопаемите горива; начините за намаляване на емисиите; механизма за подкрепа на по-слабо развитите държави, които все повече са засегнати от климатичните промени; създаване на фонд “загуби и щети“. „За съжаление донякъде е неизбежно за Европа, поне в краткосрочен план, да се върне към някои изкопаеми горива. Но на това не бива да се гледа като нещо дългосрочно и като оправдание“, коментира Николай Петков връщането в много европейски страни към въглищата: удължаване на живота на въглищни електроцентрали; отваряне на вече закрити такива; преобразуване на газови електроцентрали във въглищни. „Да, имаме нужда от повече енергия, но науката е категорична по въпроса, че нови инвестиции в нова инфраструктура, било то за втечнен газ от Америка или газови тръбопроводи, става недопустимо. Ако искаме да ограничим повишението на земната температура до безопасното равнище“.
Световната среща за климата COP27 продължава до 18 ноември 2022 година, като всеки ден е с тематичен акцент, а паралелно с преговорите се осъществяват и разнообразни съпътстващи събития.
Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Какво е когато си доказал на себе си, а и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..
С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..