От 2 ноември стартира приемът на документи за кандидатстване по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“ от Програмата за развитие на селските райони – 2014-2020г. За подпомагането могат да кандидатстват стопани на възраст от 18 до навършени 40 години. Бюджетът на помощта е в размер на около 30 милиона лева, които ще бъдат разпределени за около 630 проектни предложения.
„Общият размер за един кандидат е в левовата равностойност на 25 хиляди евро, които се изплащат на два транша. Първият транш е след приемане на проектното предложение в размер на 12 500 хиляди евро, а вторият транш е в същия размер, но когато се установи от Държавен фонд „Земеделие“ точното изпълнение на бизнес плана, това, което е заложено в него“ – съобщи в студиото на Радио Благоевград Стилиян Рупов главен експерт, координатор в Областната служба за съвети в земеделието – Благоевград.
По думите му, заложеното в бизнес плана трябва да бъде коректно изпълнено в оранжерията, градината или животновъдния обект, тоест, в това, с което ще се занимава стопанинът. Допустими за участие са лицата, навършили 18 години и регистрирани за първи път като земеделски стопани по НАРЕДБА 3. Самата регистрация се извършва по местонахождение на имотите на стопанството, а регистрацията, при която се получава „зеленото картонче“, се извършва по постоянен адрес на земеделския стопанин.
„Другото важно условие е това, с което ще се занимава стопанинът, да има давност поне 5 години от подаването на проектното предложение. Важно условие е и земеделските производители да имат икономически размер на стопанството между 8 и 11 хиляди евро, измерен в стандартен производствен обем. Таблицата е качена на сайта, има я и в Областната служба за съвети в земеделието, всеки желаещ може да направи проверка за своето стопанство“ – уточни още Стилиян Рупов, който напомни, че и земята на стопанството трябва да бъде узаконена или стопанинът да притежава документ за наем.
Експертът напомни, че експертите в Националната служба за съвети в земеделието ще изготвят отново напълно безплатно проектните предложения, както и ще съдействат за изпращането им в системата ИСУН. Така ще се пести средства и време на стопаните. В течение на Програмата, одобрените кандидати трябва да изкарат два обучителни курса, които са абсолютно безплатни.
Документите, които трябва да бъдат подготвени са – бизнес планът, за който помагат експертите, документите за земята с актуална скица, правно основание от службите по земеделие, за животновъдните обекти трябва да има и удостоверение от БАБХ по член 137.
Приемът на документите е по принцип до 6 януари, 2023 г., но до края на декември тази година, те трябва да бъдат подадени в Областните служби за съвети в земеделието, откъдето ще ги придвижат до електронната система.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стилиян Рупов:
Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..
В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..
В последното издание на политическото обзорно предаване „Събития и личности“ разговаряхме с Тихомир Василев – активист и член на гражданска инициатива, която призовава за сезиране на Конституционния съд, с цел касиране на последните предсрочни парламентарни избори. Василев, сподели данни и доказателства за мащабни изборни манипулации, “фалшиви”..
В интервю за предаването "Събития и личности", лидерът на партия „Републиканци за България“ и бивш министър на вътрешните работи, Цветан Цветанов, коментира темата за честността на изборния процес в България. Той изрази тревогите си относно разпространението на купуването на гласове, което според него представлява сериозен пробив в националната..
Етнологията е най-хубавата специалност, която един студент може да запише. Следването е много интересно. Самата материя на етнологията предполага това, защото тя е знание за различните култури, културното многообразие, за многообразието от човешките общности… Тя е философия на човешкото всекидневие как ние правим живота си по законите на нашата..
Археологическият музей в Сандански дава пространство и събира в своеобразен пърформанс творците от Фондация „Леб и вино“ и дамата на рока Милена Славова. Концерт, изложба и дискусия на тема: „Как да разбираме модерното изкуство…?“, организират от фондацията. „… за втори път ще се срещнем с идеята да споделим поднесеното гурме от изкуства,..
Преподавателят по музика в 144-то Средно училище "Народни будители" в София Иван Цонков стана Учител - Будител - Вдъхновител. Той е роден в Благоевград, син на известната солистка на ансамбъл „Пирин“ Стойка Германова. Иван Цонков завършва Консерваторията „Панчо Владигеров” в София. Учи „Мениджмънт на музикалното изкуство” в Милано – Италия...