„Важно е по две причини: за да защитим потребителите след либерализацията на енергийния пазар от покачващите се цени и втората причина са проектите за целите на сградното обновяване. Защото би трябвало под някаква форма, енергийно бедните да получат допълнителна финансова подкрепа за обновяване на сгради. Когато имаме определен процент съфинансиране от собствениците се налага по някакъв начин приоритизирането на енергийно бедните“, поясни за Радио Благоевград Светослав Стойков, енергиен експерт от сдружението „За Земята“. Той напомни, че в енергийната сфера целта е да се доближим до темповете, приети с „вълната на обновяване“ от ЕК преди няколко години – 3% обновяване на сгради на годишна база. Жилищният фонд на страните в ЕС (България не е изключение) е стар, не е достатъчно ефективен, „отговаря“ за 40% от енергийните разходи на Европа и за въглеродните емисии. „Желанието на неправителствения сектор е реформите да се случат по най-добрия възможен начин. Защото в момента се наблюдава едно бързане, за да се отговори на изискванията на Плана за възстановяване и устойчивост. В момента дефиницията за енергийна бедност е разработвана единствено за целите на кандидатстването по програмата за обновяване и включва само собственици на жилища в многофамилни сгради. Изключени са наематели, ползватели на общински жилища, социално слаби, както и всички живеещи в еднофамилни сгради“, каза още експертът и подчерта, че „апелираме и работим за една цялостност на всички реформи, а не да бъдат фрагментирани, за да отговорим на формалните изисквания на Плана за възстановяване и устойчивост. Защото най-вероятно след няколко години ще трябва отново да отворим и да преработим дефиницията, а може би и голяма част от останалите реформи, за да ги доизгладим“.
На въпрос на слушател на Радио Благоевград, дали се предвижда финансова помощ за санирането на самостоятелни къщи и еднофамилни сгради, Светослав Стойков отговори: „Това е едно наше притеснение, че на практика, една много голяма част от гражданите на страната е невъзможно да получат средства за сградното обновяване на еднофамилните си жилища, защото не е предвидена в програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост. Очаква се да има по програма „Региона в растеж“. Това е една от програмите, която очакваме да стартира, може би в рамките на следващата година, но все още не са ясни параметрите. Предполагам, че до няколко месеца, пролетта догодина, да имаме малко повече информация“.
Интервюто със Светослав Стойков чуйте в звуковия файл.
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..