За период от над 40 години от откриването на хепатит Е вируса /ХЕВ/, медицинската наука установи много нова информация за ХЕВ и се промениха първоначалните схващания за леко, безобидно заболяване, ендемично за определени региони в света. Сега се знае, че ХЕВ инфекцията е широко разпространена, вирусът има зоонозен характер /т.е. разпространява се при животни и хора/ и може да доведе до хроничен ход на болестта.
Българските учени активно изучават местното разпространение на вируса. Съвместните научно-изследователски проучвания на водещите изследователи гл. ас. д-р Магдалена Баймакова /Военномедицинска академия – София, проф. Илия Цачев /Тракийски университет- Стара Загора/ и доц. д-р Роман Пепович /Лесотехнически университет – София/ установяват висока ХЕВ-серопозитвност сред Източнобалкански свине – 82%, серопозитвиност/, диви свине от Западна България – 40%, индустриални свине от Южна Българи я- 60%, индустриални свине от Северна България – 36%. Български изследвания са провеждани и сред храни, където е установена 67% серопозитвност при чернодробен трансудат от свине. С партньорството на Център по трансфузионна хематология във Военномедицинска академия - София е реализирано първото за нашата страна проучване за ХЕВ сред кръвни донори. Резултатите от това проучване показват 25% серопозитвност сред български кръвни донори.
Темата коментира в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на БНР-Радио Благоевград, специалистът от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия – София, един от изследователите на хепатит Е.
„Разделяме хепатит Е на две големи групи, като от тук извеждаме и пътищата на заразяване. Едни от тях, в зависимост от генотипа са тези инфекции, които преобладават в развиващия се свят, където говорим за воден път за предаване на инфекцията и възможността за възникване на епидемии – масово заразяване на хората чрез контакт с инфектирана вода. От друга страна са индустриалните страни, където преобладава зоонозния характер на инфекцията, или хранителния път на предаване. Т.е. чрез недобре термично обработено месо и месни продукти, основно е свинско месо с акцент свински черен дроб. Основните резервоари са дивите и домашни свине, като вирусът е установен и сред много други животни като елени, кози, овце, камили, гризачи. През последните години се съобщава за възможния парентерален начин на предаване на инфекцията и вертикален такъв. Макар много по-трудно и по-рядко, но за съжаление съществува. Т.е. инфекцията е изключително интересна, тя нещо, за което науката има още какво да работи по нея.“
Симптоми
„Хепатит Е протича както всички останали видове хепатит. Има възможност за безсимптомно протичане на инфекцията, така и клинично проявено с проявите на жълтеницата. Нейното развитие във времето преминава през три стадия – продормален период, който особено през зимния период е много коварен, защото прилича на грипоподобна симптоматика, след което има развитие на типичната жълтеница с пожълтяване на кожата и склерите, както и промяна в цвета на изпражненията и урината. Доскоро казвахме, че тази инфекция може да протече само остро – т.е. минава, отминава, оздравяваме. Да, така е, но за съжаление имаме рискови групи – това са имуносупресираните пациенти, които са на определена терапия като трансплантирани пациенти, хемодиализни, онкоболни. При тях може да се очаква хроничен ход на инфекцията и към тях трябва да бъде насочено вниманието ни като клиницисти“ .
Терапия при лечението на хепатит Е
По отношение лечението отново разделяме групите на острата инфекция, както при останалите хепатити. Много важна е изолацията, постелния режим, симптоматично патогенетично лечение. Специфичното противовирусно лечение намира място именно при рисковите групи и при задържането на вируса при хроничния ход на инфекцията.
Препоръки
„Не се различават от препоръките, както при другите хепатити, когато вече сме болни и сме се заразили. Поведението е абсолютно същото – щадяща храна, ограничаване на вредните мазни, дразнещи храни, да се храним често и по малко“.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..