Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Митов: Има опасност да останем без Спешна помощ

Автор:

В края на миналата седмица синдикатите проведоха среща със заместник-министъра на здравеопазването, отговарящ за Центровете за спешна помощ – д-р Тома Томов. Имаше протестна акция и вой на линейки в знак на протест и недоволство от условията, при които работят хората в спешната помощ.

Тези протести събудиха чувството за диалог в управляващите, обясни пред БНР Красимир Митов, който е председател на синдикат „Защита“.

„Разбрахме се да се виждаме по три пъти в месеца. Поискахме подробна справка. Заместник-министърът ни я даде и така видяхме каква е цялата численост на работещите в медицинските центрове, както и по професии, за да разберем как са разпределени парите. Оказа се, че заетите са около 600 по-малко, отколкото са необходими. Това означава, че ще има икономия от около 1 милион лева, защото парите са преведени по щатна бройка. Ние ще настояваме те да бъдат разпределени между хората, които в момента са недоволни от сумите, които получават“.

За да бъдат удовлетворени исканията им обаче, ще са необходими още 10 милиона, обясни той.

„Притеснително е, че се предвижда тези средства да бъдат давани допълнително, а не като част от основната заплата. Ние настояваме за дълготрайно решение – от 2023 до 2025 година“.

На този етап може да кажем, че работещите в Спешна помощ ще получат до Нова година това, което МЗ им обеща, уточни Митов.

„Но в момента няма бюджет и това прави несигурно изплащането им и през следващата година. Ако дойде едно редовно правителство, може да се откаже от всичко постигнато до момента и да започнем отначало. Притесненията са сериозни и може да преминем в ефективни протестни действия“.

През последните 15 години проблемите на спешната помощ са занемарени и не е извършвана никаква реформа, отбеляза Митов.

„Повечето центрове са се превърнали във феодални владения на хора, които ги управляват и са се самозабравили. Това идва от държавните болници. Вижда се и липса на кадри. Младите хора не желаят да работят там заради лошите условия и ниското заплащане. Има опасност България да остане без Центрове за спешна медицинска помощ. Обвиненията за това трябва да паднат върху политиците, които 32 години пренебрегват българското здравеопазване“.

В спешната помощ в момента работят около 6500 – 6600 човека, а половината са в пенсионна възраст, отбеляза още той.

Предстои нова среща на синдикатите и заместник- министър през следващата седмица, каза Митов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ОбС Благоевград избра одитор на две общински дружества

Явор Анастасов ще одитира две от общинските дружества, това решиха днес местните парламентаристи в Благоевград на провелото се извънредно заседание. Дневният ред включваше една точка - избор на регистрирани одитори за заверка на годишните финансови отчети за 2024 година на СБАЛО „Св. Мина“ ЕООД и „Общински футболен клуб Пирин“ ЕООД. След..

публикувано на 13.02.25 в 11:01

Благоевград бойкотира големите вериги

Жителите на Благоевград оставиха празни големите вериги магазини в деня на бойкот заради високите цени на хранителните стоки, видя репортер на Радио Благоевград. Няколко организации са в основата на инициативата по примера на други държави от региона – Хърватска, Северна Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина. Те предлагат правителството..

публикувано на 13.02.25 в 10:43

Ще бъдат отделени 300 хил. лева за обследване на яз. "Кюстендил"

Заложени са 300 хил. лева в държавния бюджет, който предстои да бъде приет, за обследване състоянието на започнатия преди повече от 50 години язовир "Кюстендил", каза за БНР областният управител инж. Александър Пандурски.  Това става след срещи в МРРБ и съдействието на вицепремиера Атанас Зафиров, който се запозна с проблема на място при посещението си..

публикувано на 13.02.25 в 10:17

Социалният министър се включва в кампанията срещу употребата на вейпове

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се включва в започналата преди дни кампания на Държавната агенция за закрила на детето за борбата срещу употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога сред децата. Предвижда се учениците от седми до десети клас да научат повече за последиците от употребата на вредните..

публикувано на 13.02.25 в 09:17

В Световния ден на радиото – фокусът е изменението на климата

В епоха, белязана от бурни технологични иновации, радиото навлиза в своя втори век на съществуване "в служба на човечеството", като остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година, организаторите от ЮНЕСКО призовават радиостанциите по целия свят да посветят Световния ден на радиото на една жизнено важна за човечеството тема -..

публикувано на 13.02.25 в 09:15

Ден на бойкот на търговските вериги заради високите цени

За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки..

публикувано на 13.02.25 в 08:19

Облачно време

Днес ще се заоблачи и над Източна България и над по-голямата част от страната ще преобладава облачно време. Преди обяд слаб сняг, ще превалява в централните райони на Северна България. На места ще има условия за заледявания. В Дунавската равнина ще духа слаб вятър от изток-североизток, а в източните райони – до умерен от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 13.02.25 в 07:03