Елица Георгиева е родена през 1982 г. От 2000 г. живее и работи във Франция. Изучава кино и литература. Посвещава се на широк спектър артистични проекти, съчетаващи кино, литература и мултимедийни пърформанси. През 2017 г. режисира документалния филм „Всяка стена е врата“. „Нашето тихо местенце“ е вторият ѝ филм.
Тя заснема процеса на създаването на романа, който белоруското ѝ алтер его Альона започва да пише за баща си – морски авантюрист, физик и мечтател, изчезнал край турския бряг през 1995 г. Съпровождайки този опит за преодоляване на мъката чрез писане, режисьорката измисля свой собствен визуален език, който засилва напрежението между сън и реалност, поезия и памет.
"Езикът, като структуриращ реалността (преминаването към чужд език като средство за отчуждение от разказите в които и чрез които си живял, разчитал света; опит за полагане на начало, на развиване на нова сетивност за нов прочит… Паметта като разказ, не късчета съхранена реалност, а подредена в разказ реалност на паметуването – и всичко това, натоварено с дълбок екзистенциален драматизъм, поднесен без "драматичност." – това са само едни възможни щрихи към портрета на този филм.
Действието в „Нашето тихо местенце“ започва във Франция, където две млади жени се срещат и сближават заради общия стремеж да овладеят френския език не само като средство за общуване, но и като инструмент за себеизразяване. Филмът разказва историята на едната от тях, Альона, през очите на другата, Елица. Альона иска да напише роман за баща си, който бяга от беларуската диктатура, но изчезва безследно през 1995 година. Със съзнателна деликатност „Нашето тихо местенце“ измисля свой собствен език, за да пресъздаде откъслечните „сънувани спомени“, които Альона събира по време на странстванията си из Минск, Барселона, Париж, Ароманш…
Документалният филм „Нашето тихо местенце“ от селекцията на Синелибри 2022 тръгна в регулярно разпространение в България от 11 ноември. Копродукция на Франция и България, филмът на Елица Георгиева спечели цяла поредица от национални и международни отличия, и без съмнение заслужава да стане достояние на максимално широк зрителски кръг.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..