Десетки ученици и студенти от цялата страна се включиха в хакатона „Бъдещето на градовете“, организиран от младежката иновационна програма на WWF – Panda Labs. „ Хакатонът „Бъдещето на градовете“ е част от по-широкия семестър „Бъдещето на градовете и селата“, за участие в който WWF получи над 70 индивидуални и близо 50 отборни кандидатури.
„Кандидатурите бяха на общо над 250 души и всъщност, младежите имаха 24 часа да измислят иновативни решения на конкретни казуси, свързани с околната среда и градовете, които пък ние им обясняваме, че не трябва да се разглеждат като проблеми, а по-скоро като възможности. Целта беше те да сграбчат тези възможности и да измислят иновативни решения, които в някой бъдещ момент очакваме да се превърнат в едни нови стартъпи, устойчиви, разрастващи се и които да имат бъдеще в страната ни“ – коментира за Радио Благоевград Костадин Андонов, мениджър “Иновации и младежка ангажираност“ към WWF България.
Идеите на десетте отбора, участващи в хакатона, бяха представени пред експертно жури, което имаше предизвикателната задача да оцени бизнес решенията, според няколко ключови критерия: дали решават реални екологични проблеми, дали отговарят на зададените казуси, както и според степента им на иновативност и приложимост. За краткото време, в което участниците презентираха своите идеи, те успяха максимално да затруднят опитното жури. След сериозни дискусии все пак бяха излъчени няколко отбора победители. Това са:
„Вулканичните глухарчета“ с идея за охлаждане на покривните пространства на сградите и справяне с летните горещини чрез система на циркулираща вода и модифициран покрив от отражателен материал.
„Амазия“ с идея за намаляване на топлинните вълни и превръщане на градовете ни в по-красиви и уютни места за живот чрез изграждане на вертикални градини на жилищни сгради.
„Участниците ще доразвият своите идеи с помощта на лектори и ментори, като най-добрата идея ще получи шанса да се превърне в успешен стартъп и ще бъде подкрепена с финансиране, което първоначално ще бъде в размер на 7 000 лв,. за създаване на прототип. Освен финансиране, участниците получават една менторска подкрепа от нас, помагаме им да си доразвият бизнеса, да се свържат с бизнес партньори, както и да продължат да търсят инвеститори за своята бъдеща компания“ – уточни още Константин Андонов.
Следващият етап от програмата е така нареченият „мастер клас“, в който участниците ще се научат как да си структурират бизнеса.
„В събитието имаше и доста участници от Благоевград, Сандански и други градове на Югозапада. Излизат доста силни отбори от този район. Има участници от цялата страна, което е положително, защото след програмата ние се стараем да задържим тази общност и да им помогнем да продължат развитието си в бъдеще“ –допълни Костадин Андонов от WWF България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Константин Андонов:
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..