Съгласието за създаване на нов фонд “Загуби и щети”, който трябва да покрива загубите на по-бедните страни, засегнати от въздействието на климатичните промени, е безспорно добрата новина от завършилата в Египет 27-ма годишна Конференция на ООН по изменението на климата, наричана още срещата на страните – COP27. За първи път в документ, приет по време на COP, се споменават термини, като: повратни точки и природно-базирани решения; за първи път е предвидена секция за горите и се посочва, че климатичните проблеми са способни да създават проблеми с храните.
Предстои да се види как фондът “Загуби и щети” ще заработи, но “ангажиментите на страните в областта на климата не трябва да бъдат оставяни само на световните климатични конференции“, коментира за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“. Той посочи още, чесред добрите новини от конференцията е подписаното от Бразилия, Индонезия и Демократична република Конго съвместно изявление за координиране на опазването на горите в тези страни, в които се намират над 50% от тропическите гори в света. След избора на Лула да Силва за президент на Бразилия през миналия месец, се очаква обрат в зелените политики в тази страна, ограничаване на сечта в Амазонската джунгла, активна работа за пълното възстановяване на Амазония.
„За съжаление, не бе постигнат напредък относно продължаване на ангажиментите на Парижкото споразумение, тъй като те трябва да бъде надградени. А в момента, всяка една държава в света, според научни оценки, не успява да изпълни изискванията на Парижкото споразумение “, каза още екологът.
Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..
Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..
Канго джъмпс е един спорт, при който едновременно се забавлявате, докато горите калории. „Това са тренировки, които подпомагат работата на всяка една група“, разказа инструкторът Венцислава Венчова. Тя се занимава със спорт от 21 години. Бивш състезател по карате, вицешампион на България за деца 2006 година. Занимавала се е и с народни и..
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..