На 9 декември православните християни честват зачатието на св. Анна – майка на Богородица, потомка на Аароновия род. Както е записано в житието на светите богоотци Йоаким и Анна, те дълги години нямали деца, въпреки своя праведен и скромен живот, а както е известно, в много древни култури това се приема за наказание свише и знак за натрупани грехове. Анна и Йоаким постоянно отправяли молитви към Бог да ги дари с рожба. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна и я известил, че ще роди дъщеря Мария за спасението на света. Чувайки тези думи, тя дала обещание, че ще посвети момичето на Бога. Сторила го, заедно със съпруга си, въвеждайки 3-годишната си дъщеря в храма.
Народният празник на същата дата се нарича Света Ана Зимна, както и Анино зачатие, Анино зачакье, Янино зачатие, Анинден, Аньовден. А светицата се приема за покровителка на бременните, на майчинството и децата, на брака и семейството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени.
Според поверието от днес започват родилните мъки на майката на Богородица. Затова младите и бременните жени не трябва да работят, за да родят по-лесно. В традиционния ни календар празникът се свързва и с нарастването на деня, тъй като по стар стил е бил отбелязван в най-краткия ден от годината (22 декември), след който денят започва да нараства ˮс по едно просено зърно“. В някои селища на Северозападна България вярвали, че на 9 декември завършват Вълчите празници – период опасен и пълен със забрани. В Търновско майките не работели, за да не боледуват децата им. Същият празник почитали и в Странджанско, но на 22 декември. Наричали го Света Ана или Тъйяна. Обичаят е особено богат в Западна България и някои райони на Южна България. Момите гадаят дали ще се омъжат през следващата година като ритуално ˮзасяват” житни зърна в ново гърне с вода. Топят и клонки от ябълка или вишна. Ако до Сурваки житото поникне и клонките се разлистят, това е добра поличба и момата ще се задоми скоро.Народът ни вярвал, че на Света Ана Зимна магьосниците могат да свалят месечината от небето и я издояват, за да увеличат млякото на своя добитък или пак с магии да откраднат способността на кокошките да снасят яйца. Ето защо затварят домашните птици, а кравите предпазват, като мажат виметата с чесън. В тези езически ритуални действия има място и за мъжете – те не трябва да излизат извън селото, защото има опасност да ги омаят самодиви. На много места запалвали купчини с тор, за да прогонят злините. Жените раздавали за здраве жито и варена царевица.
Броят на клиентите в търговски вериги в Перник намаля днес след призива за бойкот заради високи цени. Мнозина от перничаните подкрепят инициативата, но не вярват, че тя ще има резултат. Перничани са разделени в мнението си относно ефекта от обявения днес бойкот на големите търговски вериги. Без пазаруване: Ден на бойкот на търговските вериги..
Уникална изложба от артефакти, открити в археологическия обект край село Гърмен, ще провокира вниманието на посетителите на Регионалния исторически музей в Благоевград до средата на март. Експозицията беше открита днес във фоайето на музея. Над 100 находки ще разказват за историята на Градът на победата – Никополис ад Нестум. С тази изложба..
Необходимостта от оптимизиране на стартиращия проект “Иновативни здравно-социални услуги" е обсъдена при днешното посещение на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Перник, съобщиха от общинския пресцентър. Пред министър Гуцанов кметът на Перник Станислав Владимиров е изразил сериозна загриженост по отношение на намалените..
Новите паралелки, заложени в Държавния план-прием за област Кюстендил за учебната 2025/2026, са две: “Горско и ловно стопанство” в ПГСС “Св. Климент Охридски” - гр. Кюстендил и “Моден дизайн” в ПГОСУ - гр. Дупница. Броят на предложените паралелки за учебната 2025/2026 г. е 32. От тях 21 са за професионално обучение, а 11 са профилирани паралелки. Няма..
Живущи в Блок 16 на една от централните улици в Перник - „Кракра” са депозирали жалба в ОбС срещу денонощен магазин, разположен на партера на сградата. Те настояват да бъде извършена проверка на магазина, да бъде прекратено удълженото му работно време и да бъдат премахнати отопляемия навес, в който са разположени маси и столове. Събиране на пияни тълпи..
Явор Анастасов ще одитира две от общинските дружества, това решиха днес местните парламентаристи в Благоевград на провелото се извънредно заседание. Дневният ред включваше една точка - избор на регистрирани одитори за заверка на годишните финансови отчети за 2024 година на СБАЛО „Св. Мина“ ЕООД и „Общински футболен клуб Пирин“ ЕООД. След..
Жителите на Благоевград оставиха празни големите вериги магазини в деня на бойкот заради високите цени на хранителните стоки, видя репортер на Радио Благоевград. Няколко организации са в основата на инициативата по примера на други държави от региона – Хърватска, Северна Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина. Те предлагат правителството..