На 9 декември православните християни честват зачатието на св. Анна – майка на Богородица, потомка на Аароновия род. Както е записано в житието на светите богоотци Йоаким и Анна, те дълги години нямали деца, въпреки своя праведен и скромен живот, а както е известно, в много древни култури това се приема за наказание свише и знак за натрупани грехове. Анна и Йоаким постоянно отправяли молитви към Бог да ги дари с рожба. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна и я известил, че ще роди дъщеря Мария за спасението на света. Чувайки тези думи, тя дала обещание, че ще посвети момичето на Бога. Сторила го, заедно със съпруга си, въвеждайки 3-годишната си дъщеря в храма.
Народният празник на същата дата се нарича Света Ана Зимна, както и Анино зачатие, Анино зачакье, Янино зачатие, Анинден, Аньовден. А светицата се приема за покровителка на бременните, на майчинството и децата, на брака и семейството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени.
Според поверието от днес започват родилните мъки на майката на Богородица. Затова младите и бременните жени не трябва да работят, за да родят по-лесно. В традиционния ни календар празникът се свързва и с нарастването на деня, тъй като по стар стил е бил отбелязван в най-краткия ден от годината (22 декември), след който денят започва да нараства ˮс по едно просено зърно“. В някои селища на Северозападна България вярвали, че на 9 декември завършват Вълчите празници – период опасен и пълен със забрани. В Търновско майките не работели, за да не боледуват децата им. Същият празник почитали и в Странджанско, но на 22 декември. Наричали го Света Ана или Тъйяна. Обичаят е особено богат в Западна България и някои райони на Южна България. Момите гадаят дали ще се омъжат през следващата година като ритуално ˮзасяват” житни зърна в ново гърне с вода. Топят и клонки от ябълка или вишна. Ако до Сурваки житото поникне и клонките се разлистят, това е добра поличба и момата ще се задоми скоро.Народът ни вярвал, че на Света Ана Зимна магьосниците могат да свалят месечината от небето и я издояват, за да увеличат млякото на своя добитък или пак с магии да откраднат способността на кокошките да снасят яйца. Ето защо затварят домашните птици, а кравите предпазват, като мажат виметата с чесън. В тези езически ритуални действия има място и за мъжете – те не трябва да излизат извън селото, защото има опасност да ги омаят самодиви. На много места запалвали купчини с тор, за да прогонят злините. Жените раздавали за здраве жито и варена царевица.
След две успешно реализирани издания, конференцията Digital4Blagoevgrad се завръща за трета поредна година в югозападния град под наслов „Избери дигитален Благоевград“. На 10 май зала “22 септември“ отново ще събере на едно място професионалисти от региона и страната, които ще споделят успешни практики и стратегии за развитие в сферата на..
Първата реколта от ягоди в обновения разсадник на територията на ДГС Симитли в обхвата на ЮЗДП вече е готова. Оранжерията не беше използвана от 15 години. Миналата година ръководството на стопанството реши да бъде направен ремонт и днес това вече е факт. Ягодите са узрели и има възможност да се закупят на цена от 5 лева с ДДС за килограм по..
Окръжният съд в Кюстендил остави без уважение молбата на обвиняем за изнасилване на момиче, на 14 години, за изменение на мярката му за неотклонение от "Задържане под стража" в по- лека, като неоснователна. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване. Въззивният състав намира, че към настоящия момент е налице достатъчна степен на..
В Кюстендил започна набирането на номинации за годишната награда "Култура“ за 2025 година. Наградата е форма на стимулиране на най-изявените личности в областта на културата, таланта и творческата активност в контекста на спецификата на културната среда на Община Кюстендил. Наградата е насочена към творците и дейците на културата от общината за техните..
Ремонтира се републиканският път от изхода на Кюстендил към парк "Хисарлъка" над града - около 1 километър, който е общинска собственост. Ремонтите ще продължат и към планинското село Богослов с пари, отпуснати от АПИ, казаха от фирмата - изпълнител "Пътно поддържане". Ремонтът ще завърши до седмица. Участъкът, който се рехабилитира, е доста натоварен..
От днес до 2 юни 2025 г. Държавен фонд "Земеделие“ отваря приемът по схеми “Училищен плод“ и “Училищно мляко“ за учебната 2025/2026 г. Кандидатите по двете схеми могат да подават заявления за одобрение в областната дирекция на ДФ “Земеделие“, по седалище и адрес на управление на заявителя, лично или чрез упълномощено лице. И през следващата учебна..
На извънредно заседание ще се събере Общинският съвет в Дупница на 8 май, за да приеме бюджет 2025. Г одишна та финансова рамка на общината е 6 3 милиона лева. За инвестиции са заделени 4,4 милиона лева. 5,8 милиона лева са очакваните п риходи от местни данъци и такси. На извънредната сесия ще бъдат представени и отчетите за извършени..