Какво показва последните проучвания за нагласите на българите към създаването на семейство и раждаемостта в страната ни и кои са политиките, които могат да доведат до промяна?
Гъвкаво работно време и двойно повече отпуск за родители са мерките, които според българите ще повишат раждаемостта, това сочат резултатите от представително проучване на БАСП за позитивните политики, които биха повлияли на естествения прираст и емиграцията. По поръчка на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) проучването е извършено от KANTAR, като е проведено през август сред извадка от 836 души.
Анализът на проучването идва след представяне на резултатите от националното преброяване, изнесени през октомври, които показват, че населението на България е намаляло с 844 хиляди души. Само за последното десетилетие 344 хиляди българи са напуснали страната, а отрицателният естествен прираст е минус близо 501 хиляди.
Сред включените в проучването на БАСП мерки, насочени към повишаване на раждаемостта, с най-висока подкрепа сред анкетираните е въвеждането на гъвкаво работно време за родители с малки деца. На второ място се нарежда удвояване на платения отпуск за родител с дете до 12-годишна възраст.
“Знаем, че от години имаме отрицателен прираст на населението и не се случва само в България, а и в цяла Европа. Нещото, което допринася за проблема у нас е емиграцията. Не можем да кажем, че не се раждат деца на нашето население, но голяма част от тях не се раждат тук. Поради това има пакет от мерки и неща, които биха могли да се случат, за да може тези млади семейства и млади хора, които живеят тук да останат и да раждат деца.“
“Хората не очакват еднократни актове, в които да им се направи голяма помощ. Те очакват подкрепяща среда. Тази среда не се гради лесно и не е въпрос на еднократни суми, а е въпрос на целенасочена стратегия и държавна политика“, посочи още тя в интервю за БНР.
Какво би направило България по-атрактивна за младите семейства?
“У нас майчинството е едно от най-дългите, това е една позитивна мярка. От друга страна, хората не чувстват достатъчно сигурност, защото нямат сигурност в работата и доходите.
Една позитивна мярка би била да се продължат политиките в посока на това майчинството и то да може да бъде поделяно от майката и бащата. Различни са очакванията и нагласите в София и в другите градове. В София това, че няма детски градини е проблем, извън София не е проблем. Но извън столицата е проблем това, че работодателите винаги намират някаква вратичка в закона, за да не подкрепят жената, която излиза в майчинство. Поне това е усещането на хората“, казва още тя.
Според нея друга идея, върху която може да се помисли, е облекчаване на условията за кредит при младите хора с деца.
Коледният дух завладя Благоевград пред хилядите погледи на малки и големи, събрали се на пл. „Георги Измирлиев“, за да станат част от празничното вълшебство в областния център. В Деня на християнското семейство бе поставено начало на богатата програма, подготвена от Община Благоевград по повод един от най-дългоочакваните празници. Очаквано,..
Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед Граничния контролно-пропускателен пункт „ Кулата“, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му. Проблемът с компрометираната инфраструктура на един от най- натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...
Днес, 22 ноември, вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава. Сутрешните температури ще са между минус 4° и 1°.Максималните..
За максимално бързо започване на изграждането на Коридор №8, отнасящо се до автомобилно и железопътно трасе, се обявиха с декларация общинските съветници в Кюстендил на днешното си заседание. Подобна декларация ще бъде приета и от съветниците от останалите осем общини в областта. В декларацията гласувана от Общинския съвет се изразява тревога от..
На днешния 21 ноември – Въведение Богородично и празник на християнското семейство и мл адеж, в Регионалния исторически музей в Благоевград, бяха отбелязани и 180 години от построяването на храма „Въведение Богородично“ в града. Програмата започна с откриването на изложба от 18 табла с фотографии, разказващи историята на храма. Тя бе открита от д-р..
Ученици от седем общини на област Кюстендил от Русе, Пловдив и Монтана се включиха в тазгодишното пето издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог. Тази година рекорден брой участници - 221 участваха в конкурсът, който е..
С водосвет за здраве и благоденствие, отслужен от отец Данаил, в двора на ПГ по транспорт в Разлог, бе осветено новото спортно съоръжение. На официалната церемония присъстваха кметът на Община Разлог инж. Красимир Герчев, зам.-кметът Славчо Фарфаров, народният представител Иван Герчев, директорът на учебното заведение инж. Светла Адамичина, както..