Нова технология за възстановяване на зрението при катаракта бе приложена в Благоевград от офталмолога д-р Йордан Тумбев. При нея се използва вътреочен имплант – вградена леща с удължен фокус. Той осигурява добро зрение плавно преминаване към различни дистанции – нещо, което е трудно постижимо при други импланти. Последното поколение леща Vivity e лещата с удължен фокус, която дава независимост от очила на средно и далечно разстояние, както и функционално зрение за близо.
Разработката е на американска компания и вече е представена на световните конгреси по очни болести. Медицински център „Визио“ и д-р Тумбев са партньори на Националната кампания „Право на зрение“ на Института за здравно образование, чиято цел е да популяризира постиженията на българските офталмолози сред обществеността.
„Тази технология е от около година в световен мащаб тъй като технологично се подбират възможни места за имплантиране и бяхме избрани от фирмата-производител, сред които и клиники в София и Пловдив. Това е особен вид леща, която не за пръв път се предлага на световния пазар. Но тук вече производителят стига до съвършенство в технологиите, което позволява едновременно виждане на средни разстояния, както и за по-далечни. За съвсем близко разстояние и тестове с дребен шрифт – да, естествено трябва да се носят очила при тази технология, но това е голямо улеснение, особено за активно работещи хора. Затова е много важно да подберем пациентите да е удобно за тях, разпитвайки ги какво е естеството на ежедневието им и колко са активни – при деца, таксиметрови и международни шофьори. За хора, които работят с компютри в офиси, това е изключително добро решение“ – каза д-р Йордан Тумбев в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. По думите му и до момента са работили с подобни лещи, но при част от тях са наблюдавани странични особености, които създават дискомфорт и пациентите не могат да свикнат с тях.
Манипулацията за премахване на перде спада към т.нар. еднодневна хирургия. Тя се извършва безкръвно, безшевно, с местна упойка, като пациентът си е вкъщи още на същия ден. До момента са оперирани 40 пациенти - български и чуждестранни граждани. Всички наблюдавани пациентите се чувстват отлично и споделят, че без проблеми изпълняват ежедневните си задължения. „Това зависи от методиката, с която се работи, затова е препоръчително методиката и апаратурата, с която се имплантира тази леща, да бъдат на най-високо съвременно техническо ниво. Нашата клиника, както и още няколко клиники, отговаряме на този критерии. По принцип след 2-3 ден след операцията всичко е наред. Резултатите при имплантираните пациенти са много добри.“
За добрия резултат на операцията е изключително важно лещата да бъде изчислена правилно, според индивидуалните особености на пациента, настоящите диоптри и очакванията. За целта се използва безконтактен биометър – апарат, който прецизно измерва окото, отчита индивидуалните му особености и планира подходящата леща. Пациентът първо се поставя на този апараат, а след изчислението на лещата се преминава и към самата процедура. Засега единственият за Благоевград апарат, считан за златен стандарт при катаракталната хирургия – очният робот Centurion се намира в операционнната на д-р Тумбев. Апаратът принадлежи към серията „операционна на бъдещето”, защото напълно се интегрира с други компоненти, използвани от хирурга – системи за диагностика, микроскоп и др. При разработката му са участвали хирурзи отцял свят, с фокус върху неговата ефективност и безопасност за пациента. Процедурата е кратка и максимално щадяща. „Когато правех клиниката преди 12-13 години бях решил да не купувам нови апарати от финансово естество, но за 13 години около 3-4 пъти съм сменявал апаратура заради новите технологии. Изключително бързи са темповете, с които се развива апаратурата” - връща се назад във времето д-р Тумбев.
Операцията за премахване на перде е най-често извършваната не само в офталмологията, а и в хирургията като цяло. Годишно в Благоевград се извършват над 1000 подобни процедури.
Катарактата, наречена още старческо перде е водеща причина за загуба на зрение в световен мащаб. Тя не подлежи на профилактика и предотвратяване, но за сметка на това е лечима. Катарактата представлява потъмняване на естествената леща, намираща се вътре в окото и до влошаване на зрението. В повечето случаи катаракта се развива с напредване на възрастта, поради което се нарича „старческо перде”. Развива се над 55-60-годишна възраст. Заболяването може да засегне както само едното око, така и двете очи едновременно. Симптомите са замъглено или двойно виждане, помътняване на цветовете, честа смяна на очилата.
Единственото лечение на катаракта е хирургичното. Методът се нарича факоемулсификация, при него се използва ултразвуков наконечник, който раздробява естествената леща на окото и аспирира /премахва/. На нейно място се поставя изкуствен имплант, който възстановява зрението. Съвременните импланти са изработени от материя, която е биосъвместима – наподобява 99% естествената леща, защото остава в окото до живот. Изкуствената леща гарантира дори и по-добро зрение, отколкото пациентът е имал на младини. Всичко това се извършва под строг компютърен контрол с предварително зададени параметри.
Операцията за премахване на перде се поема от НЗОК, но касата засега не поема стойността на импланта.
Интервю на Лалка Радкова с д-р Йордан Тумбев
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..