Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филологическият факултет на ЮЗУ работи за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина

В Национална научна програма са включени 5 висши учебни заведения - ЮЗУ “Н. Рилски”- Благоевград, СУ „Св. Климент Охридски”, ПУ „Паисий Хилендарски”, ВУ „Св. св. Кирил и Методий” и ШУ „Епископ Константин Преслав”. Координатор е Българската академия на науките, която е с най-голям принос  и продукция в областта на българистиката. Проф. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград очерта необходимостта от тази съвсем нова, интересна програма и нейните задачи, които трябва да бъдат реализирани в рамките на три години. 

„По тази програма ние осъществяваме една обща докторска програма заедно с колегите от Корча, Албания.Тя е в сферата на българистиката и е насочена към подпомагане на нашите сънародници, които искат да се обучават в по-висока степен” – каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. 

През месец септември следващата година ще се проведе семинар, в който ще бъдат включени чужденци. Те ще могат да се възползват от различни културни прояви. Предстои голяма конференция на тема „Българистиката по света, филологията у дома”, която също е планирана за следващата година. „Имаме възможност по тази програма, както и другите университети – партньори, да поканим известни българисти от чужбина, които да се включат в преподаването в ЮЗУ, в научната дейност, в осъществяването на ръководство на докторанти в рамките до три месеца. Това може да бъде финансирано от програмата по българистика”- сподели проф. Панайотова и допълни, че програмата предвижда финансиране на монографии на чуждестранни българисти. 

„Мога да кажа смело, че това е първата такава програма. Имаше няколко инициативи на вицепрезидента г-жа Йотова за създаването на Български културен институт, но това е 3-годишна програма, която има много по-амбициозна задача чрез привличане на млади кадри и на утвърдени българисти. Смятам, че тя ще бъде изключително полезна и за утвърждаването на положителния облик на науката, която се прави в Югозапада. В крайна сметка именно утвърждаването на чуждестранни колеги, които ще преподават и ще обучават докторанти, ще се включат в различни прояви, ще могат да направят след това своите презентации в западнте страни” – коментира проф. Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45