Въпреки всички предизвикателства през изминалата година, Сектор „Тютюн“ изпраща една ползотворна 2022. Такава е оценката, която направи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн, ELTI.
„Бих казал, че Секторът стои стабилно, дори в контекста на изкупната кампания, която върви усилено. Към момента, близо 70 % от тютюневата реколта от черитите сортови групи, отглеждани в страната, вече е реализирана и според климатичната обстановка, смятам, че до края на месец февруари 2023 г., тя ще приключи на 100%“ – съобщи още Цветан Филев.
По традиция, през последните няколко стопански години, първи се реализираха малки пилотни количества тютюнева суровина от първата едролистна сортова група тютюн “Бърлей”. До моментаот нея са продадени около 260 тона или близо 51% от произведените 515 тона. Средната изкупна цена варира между 4,20-5,10 лв/кг. От втората едролистна сортова група “Виржиния”, на която производството е около 1195 тона, също има реализирани значителни количества.
При дребнолистната сортова група ориенталски тютюн “Каба Кулак” са продадени около 357 тона, или приблизително 65% от произведените 550 тона. Средната изкупна цена е между 6,20-6,70 лв/кг. От втората ориенталска сортова група дребнолистен тютюн “Басми” са реализирани около 2520 тона, или близо 73% от произведените 3450 тона. Средната изкупна цена при нея е между 8,05-9,00 лв/кг., тоест тя е с около 10% по-висока, в сравнение с миналата година.
По данни на “Национална асоциация на тютюнопроизводителите – 2010” (НАТ-2010), в страната през 2022 година са произведени общо 5710 тона тютюнева суровина. За сравнение през 2021 година, общите обеми са били 6935 тона, а през 2020 година – 7508 тона. През настоящата изкупна кампания реализираният тютюн се изплаща в определеният 30 дневен срок, съгласно Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия.
„Отминаващата година е добра за тютюнопроизводителите и по отношение на финансовите интрументи. За 11 поредна година, през месец март, тютюнопроизводителите получиха около 70 милиона лева по финансовата схема Преходна национална помощ за тютюн, неовързана с производството върху старите референтни години 2007, 2008 и 2009. За пръви път се получиха средства по Схемата de minimis за компенсиране на повишаващите се цени на консумативни и енергоносители. Бяха компенсирани и тютюнопроизводителите, които първоначално не отговаряха на изискванията. Освен това, Секторът беше подпомогнат и с трети финансов инструмент през месец септември и това е Националната схема за подпомагане на всички земеделски производители за преодоляване на последствията от войната в Украйна. Така че, в това отношение, тютюнът беше равнопоставен на останалите сектори и се надяваме, това да продължи и през новата година“ , уточни председателят на НАТ-2010.
Надеждите на бранша са, че и през новата 2023 г., ще има още един такъв пакет за подпомагане на тютюнопроизводителите. Това ще бъде обсъдено на предстоящия, през месец януари, Консултативен съвет по тютюна.
„Важно е да се знае, че през новата година тютюнопроизводителите ще подават заявления за кандидастване по бъдещата Схема Преходната национална помощ за тютюн през новия Програмен период 2023-2027 г., с нови условия и нови референтни години, в случая 2016, 2017 и 2018 г. Наредбата се изготвя в момента и на нея трябва да отговарят бъдещите бенефициенти“, допълни Цветан Филев.
Той бе катерогичен, че новият финансонв инструмент вече е одобрен категорично на европейско ниво на 200%. Целта на бранша е да се усвои целият пакет от мерки, които могат да се договорят.
Припомняме, че това бе една от основните теми коментирани в ефира на Радио Благоевград през годината с ръководството на НАТ- 2010, което работи усилено през последните години това да се случи. Предложението за новата Референтна рамка за тютюна бе направено от България и одобрено от eвропейските институции.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието „Бойкот на магазините“ се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...