Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майка пред спешен кабинет: Беше като филм на ужасите

Автор:

"Бях подготвена какво ни очаква, но наистина беше като филм на ужасите. Опашки от кашлящи, болни деца". Това разказа пред БНР Теодора Йорданова, която на Коледа е търсила спешна лекарска помощ за 6-годишната си дъщеря. 
Тя разказа, че са отишли до голяма столична болница, след като педиатърът не си е вдигал телефона. 
В двата часа, в които бяхме в болницата в опит да бъде прегледано детето, липсваше каквато и да е организация, посочи майката в интервю за предаването "Преди всички". По думите ѝ голяма част от децата дори са били препращани от охраната. Почувствах се виновна затова, че детето ми е болно, каза Йорданова. Тя разказа за отчаянието, което е видяла в родителите в болницата. 
В крайна сметка детето е прегледано в частно заведение. Всички искат само пари, а не се дава никакво внимание, каза тя. 
"Страх ме е какво се случва. Всяка майка знае, че почти не остана болница, в която да не се плаща, дори за дете", коментира майката. 
Гледката беше страшна, добави бащата на детето Боян Трендафилов. Постоянно прииждаха нови пациенти, във фойаето беше пълно с болни деца, добави той.
Имаше 3-4 бебета с температура и кашлица, които докторът ги подмина, посочи още бащата и разказа как хората са звънели по телефоните в опит да намерят помощ, но без успех.
Много малко са нормалните неща в системата на здравеопазването в България, изказа мнението си пред БНР д-р Николай Христов, който практикува във Варна. 
Пациентите не знаят къде да търсят помощ, посочи той и добави, че хората трябва да се интересуват с кой лекар или медицински център работи личният лекар и да знаят къде да отидат в спешни ситуации през почивните дни. 
Масово е тази незаинтересованост, смята той. Когато стане проблем, се чудят какво да направят, добави д-р Христов и добави, че пациентът има отговорност.
Според него друг проблем е, че 90% от случаите в спешните кабинети са за неспешни случаи.
Има много проблеми в организацията на спешната помощ, призна докторът. Българинът е свикнал вечно някой да се грижи за него, изказа мнението си той. Според него липсва пациентска култура.
По думите му тази година е имало голям интерес към противогрипните ваксини. Младите хора обаче подминаха профилактиката, добави той. 
Самолечението с антибиотици в България е много разпространено и това е много тежък проблем с тежки последици, констатира докторът. 
Според него системата на здравеопазването в този си вид загива. Националната стратегия за здравеопазване е едно недоносче, което ще ликвидира и малкото позитивни неща в системата, смята още д-р Николай Христов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С богата програма Благоевград отбеляза 112 г. от Освобождението на Горна Джумая от османско робство

С панихида за загиналите за Освобождението на Горна Джумая от османско робство и полагане на цветя пред паметните знаци на майор Иван Павлович Орлински, Спас Георгиев, Хаджи Коте Чорбаджигошев и мемориала на Делчевия род, намиращи се в двора на храм „Въведение Богородично“, започна отбелязването на празника на Благоевград. Църковният ритуал бе..

публикувано на 05.10.24 в 19:29

Общински съвет Благоевград присъди званието ,,Почетен гражданин” на Благоевград

  На тържествена сесия Общински съвет Благоевград присъди званието ,,Почетен гражданин” на Благоевград  (посмъртно) на художника Стойне Шаламанов,  на Димитър Атанасов Динев – композитор, диригент, ръководител и активен деец на култура в Благоевград и областта.Заслужил гражданин на Благоевград“ получава актрисата от ДТ ,,Никола Вапцаров” –..

публикувано на 05.10.24 в 18:35

Празникът на Банско премина с много емоции и вълнение

В ранното утро камбаните известиха началото на тържествената Света литургия, отслужена от духовенството на църква „Света Троица“. На службата присъстваха миряни, граждани, ръководството на община Банско, читалищни дейци и общественици. След богослужението бяха поднесени цветя на паметника на Пейо Яворов в двора на храма, както и пред всички..

публикувано на 05.10.24 в 17:23

Перник е домакин на втория фестивал "Силата на духа"

Перник е домакин на втория фестивал "Силата на духа", в който участват творци с увреждания.  Проявата е единствена по рода си и  се осъществява с подкрепата на Министерство на труда и социалната политика, местното читалище "Съзнание 1922 г"” и Младежкия дом в кв. "Мошино", където са разположени и творческите работилници.  Основен инициатор е..

публикувано на 05.10.24 в 16:14

Министър, представители на ББР и кметът на Благоевград обсъдиха бъдещето на Цигарената фабрика

Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, изпълнителният директор на ББР Илия Караниколов и председателят на надзорния съвет Деляна Иванова проведоха днес работна среща с областния управител на област Благоевград Георги Динев, кмета на община Благоевград Методи Байкушев и председателя на Общински съвет - Благоевград, за да коментират..

публикувано на 05.10.24 в 15:47

Превръщат бившата цигарена фабрика в Благоевград в иновативен индустриален парк

Бившата база на Благоевград БТ-АД, която вече е собственост на държавата, може да се превърне в модерен индустриален парк, чието предимство е  съществуващата инфраструктура и доброто състояние на сградите.  Към терена вече има инвеститорски интерес, заявиха на  брифинг министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов и кметът на Благоевград..

публикувано на 05.10.24 в 15:29

Втори ден на Международния фестивал „Малешево пее и танцува“

Вторият фестивален ден на XIX Международен фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува“ в село Микрево, продължава днес в салона на читалището, поради лошото време. Участват над 2000 души, част от  международни фолклорни състави от Украйна, Румъния, Малта, Сицилия. След 18:00 часа във фоайето на читалището ще бъде представена арт изложба на..

публикувано на 05.10.24 в 14:36