Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майка пред спешен кабинет: Беше като филм на ужасите

Автор:

"Бях подготвена какво ни очаква, но наистина беше като филм на ужасите. Опашки от кашлящи, болни деца". Това разказа пред БНР Теодора Йорданова, която на Коледа е търсила спешна лекарска помощ за 6-годишната си дъщеря. 
Тя разказа, че са отишли до голяма столична болница, след като педиатърът не си е вдигал телефона. 
В двата часа, в които бяхме в болницата в опит да бъде прегледано детето, липсваше каквато и да е организация, посочи майката в интервю за предаването "Преди всички". По думите ѝ голяма част от децата дори са били препращани от охраната. Почувствах се виновна затова, че детето ми е болно, каза Йорданова. Тя разказа за отчаянието, което е видяла в родителите в болницата. 
В крайна сметка детето е прегледано в частно заведение. Всички искат само пари, а не се дава никакво внимание, каза тя. 
"Страх ме е какво се случва. Всяка майка знае, че почти не остана болница, в която да не се плаща, дори за дете", коментира майката. 
Гледката беше страшна, добави бащата на детето Боян Трендафилов. Постоянно прииждаха нови пациенти, във фойаето беше пълно с болни деца, добави той.
Имаше 3-4 бебета с температура и кашлица, които докторът ги подмина, посочи още бащата и разказа как хората са звънели по телефоните в опит да намерят помощ, но без успех.
Много малко са нормалните неща в системата на здравеопазването в България, изказа мнението си пред БНР д-р Николай Христов, който практикува във Варна. 
Пациентите не знаят къде да търсят помощ, посочи той и добави, че хората трябва да се интересуват с кой лекар или медицински център работи личният лекар и да знаят къде да отидат в спешни ситуации през почивните дни. 
Масово е тази незаинтересованост, смята той. Когато стане проблем, се чудят какво да направят, добави д-р Христов и добави, че пациентът има отговорност.
Според него друг проблем е, че 90% от случаите в спешните кабинети са за неспешни случаи.
Има много проблеми в организацията на спешната помощ, призна докторът. Българинът е свикнал вечно някой да се грижи за него, изказа мнението си той. Според него липсва пациентска култура.
По думите му тази година е имало голям интерес към противогрипните ваксини. Младите хора обаче подминаха профилактиката, добави той. 
Самолечението с антибиотици в България е много разпространено и това е много тежък проблем с тежки последици, констатира докторът. 
Според него системата на здравеопазването в този си вид загива. Националната стратегия за здравеопазване е едно недоносче, което ще ликвидира и малкото позитивни неща в системата, смята още д-р Николай Христов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ограничение на АМ "Струма" при Симитли

Движението на АМ "Струма"  в района на Симитли се осъществява с повишено внимание, в активната лента, поради аварирал тежкотоварен автомобил, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Участъкът е обезопасен с бализи.

публикувано на 20.02.25 в 19:31

Открит урок по математика в STEM Discovery Campaign

От началото на учебната година учениците от всички класове на 11 ОУ „Христо Ботев“ Благоевград работят в платформата Khan Akademy. Днес учителката Катя Везенкова изнесе пред колеги открит урок по математика с ученици от 4 „в“ клас на тема: “Броене на квадратни единици за намиране на лице на правоъгълник“. Урокът беше изключително интересен за..

публикувано на 20.02.25 в 15:26

Промени в 21 наредби гласува Общинският съвет в град Рила

На днешното си заседание Общинският съвет в град Рила одобри промени в 21 наредби. Предложенията  бяха гласувани анблок, тъй като съгласно закона, всички суми в левове, посочени в тях трябва да бъдат калкулирани и в евро, съгласно курса на БНБ. Според общински съветници част от тези наредби трябва да се променят изцяло, а по време на заседанието се..

публикувано на 20.02.25 в 14:28

33 години от обявяването на НП "Рила" за защитена територия

На 24 февруари се навършват 33 години от обявяването на най-големия национален парк в България – „Рила“. В рамките на инициативата „ Дни на Национален парк „Рила “ в Регионален исторически музей - Благоевград бе открита изложба, а от днес експерти от парковата дирекция и уредниците от отдел „Природа“ в тематични занимания представят..

публикувано на 20.02.25 в 14:03

В Благоевград представиха възможности за трансформация на бизнеса

25 млн.лв. са средствата, които се отпускат по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Процедурата е насочена към малките и средни предприятия, а правилата, по които могат да кандидатстват желаещите, са изключително опростени. Срокът за подаване на документите е 28-ви март. Това заявиха днес в..

публикувано на 20.02.25 в 13:57

Неуспешен опит за кражба на дизел в Перник

Кражба на дизелово гориво е предотвратена от служители на полицията в Перник. Извършителите са задържани. Образувано е бързо производство. Тази нощ в пернишкия квартал „Димова махала“ автопатрул забелязал три съмнителни лица в близост до паркирана пътно-строителна техника. При вида на униформените тримата избягали в посока квартал „Рудничар“. На..

публикувано на 20.02.25 в 12:20

ЮЗУ разширява международното си сътрудничество с Узбекистан

Делегация от Югозападния университет „Неофит Рилски“, водена от ректора проф. д-р Николай Марин, осъществи официално посещение в Узбекистан. Визитата беше част от усилията за разширяване на международното сътрудничество и академичния обмен в сферата на висшето образование и научните изследвания. В рамките на посещението се проведе среща между..

публикувано на 20.02.25 в 10:23