Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече защита при онлайн пазаруването

Предстои въвеждането на ново европейско изискване - даден продукт да може да бъде продаван през интернет само, ако е наличен икономически оператор (производител, дистрибутор, вносител), базиран в Европейския съюз, който да носи отговорност за безопасността на продукта.

Тази промяна ще доведе до по-бързото идентифициране на опасни стоки, спирането и изтеглянето им от пазара, вменяването на по-голяма отговорност на всички по веригата и мотивирането им да предприемат действия и по информирането на потребителите за рисковете, които могат да съдържат за здравето и живота имевентуално придобитите от тях продукти.

Според Габриела Руменова от Платформата „Ние, потребителите“, тенденцията за ръст в онлайн търговията се запазва, като един от факторите за това е и СОVID пандемията.

„Но, дори и в България, отчитаме над 30% ръст в онлайн продажбите през изминалата година. Оказва се, че трява да бъдат полагани все повече и повече усилия, клиентите да бъдат защитени както от рисковете да бъдат увредени техните икономически интереси, така също и да закупят стоки, които могат да се окажат опасни за тяхното здраве и живот. Също така става ясно, че опасните стоки стигат до потребителите много по-лесно по интернет, отколкото през регламентираната търговска мрежа. Може би заради това, европейските ниституции са стигнали до извода, че трябва да се повиши защитата на потребителите по отношение риска от придобиване на опасни стоки, когато пазаруват от електронни магазини и онлайн. Всъщност се оказва, че за да може да бъде продавана една стока онлайн, вече трябва да съществува икономически регламентиран оператор на територията на Европейския съюз, който да носи отговорност за безопасността на продукта“коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова.

Тя припомни, че и сега има изискване да се знае кой е производителят, вносителят или дистрибуторът на даден продукт. Но, ако това не е направено, много трудно може да се стигне до този, от когото тръгва стоката, за да може да се проследи колко е безопасена и доколко притежава всички необходими документи за това.

Новите изисквания за безопасността на продуктите, продавани онлайн, ще доведат от конкретни ползи и по отношение по бъзрото идентифициране на опасните стоки.

„Със сигурност е така. Ще може да се идентифицират по-бързо опасните стоки, които крият рискове за потребителите, съотоветно да бъдат предприети необходимите мерки те да бъдат изтеглени от пазара и да бъдат унищожени при необходимост, да не бъдат повече никога произвеждани и пускани на пазара, както и да бъдат наложени съответните, предвидени в законодателството, санкции за тези, които са си позволили да ги пуснат на пазара. В България, едни от най-високите санкции, са за нарушения, свързани с безопасността на стоките“, обясни още Габриела Руменова.

В момента има постигнато съгласие тези нови изисквания да влязат в сила реално. Следва подписването на споразумението, след което ще има един гратисен период от година и половина, за да бъде приложен документа в целия Европейския съюз.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21