За доброто сърдечно здраве е много важна профилактика
Грижа за сърцето през зимата – тема, която коментира доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика и медицински директор на Центъра по сърдечно-съдови заболявания – София в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.
„Кардиолозите знаем, че сърдечно-съдовите заболявания се проследяват и лекуват целогодишно, но зимния период е едно изпитание за пациентите, които са с хронични заболявания като артериална хипертония, застойна сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето, включително и ритъмно-проводни нарушения. Те се обострят през студените зимни месеци. Освен това през студените дни ние ограничаваме двигателната си активност, диетата ни също се променя като към нея се включва по-мазна храна, включително увеличаваме и консумацията на сол. Това се прави несъзнателно, дори и при здравите хора. Затова в съответствие с повишаването на артериалното налягане, се променя и липидния профил, хемодинамиката на целия организъм. От друга страна, когато имаме заболяване като исхемична болест – това може да зачести проявите на сърдечни атаки от страна на сърцето и пациентите ни започват да посещават спешни кабинети, лични лекари, кардиолози. Не трябва да забравяме, че много от нашите пациенти са с придружаващи заболявания, което означава, че трябва да обръщаме непрекъснато внимание, когато зачестят респираторните заболявания като грип, включително и COVID-19. Тези пациенти трябва да бъдат под непрекъснат контрол, тъй като една хронична белодробна болест и грип водят до промени в сърдечно-съдовия статус“ – посочи доц. Христова. По думите и появата на задух, лесна умора, неравномерно сърцебиене, както и отоци по долните крайници или болки в главата, във врата, са сред симптомите, които трябва да насочат вниманието ни към възможни проблеми със сърдечното здраве и трябва да се консултираме със съответния специалист.
Доц. Красимира Христова препоръча грижата за сърцето през зимата и особено след тежките коледни и новогодишни трапези да се изразява в профилактика и ранна диагностика, когато пациентите имат оплаквания. Задължително е това да се съчетава с правилен хранителен режим, включително разтоварваща диета след празничните дни, което би подействало добре по отношение на здравния статус. Дори и да не са налични придружаващи заболявания като хипертония, затлъстяване или диабет.
Специалистът-кардиолог коментира и използването на хранителни добавки през зимата като превенция. „Като превенция ние съветваме пациентите да наблегнат върху консумацията на плодове и зеленчуци, най-вече на цитрусовите плодове, както и прием на витимани. Витамин С, В-комплекс, селен, цинк водят до повишаване на имунния статус. Пациентите с хронични заболявания над 60-годишна възраст задължително трябва да правят противогрипна профилактика в началото на зимния сезон“.
Хората със сърдечно-съдови заболявания да избягват излизането навън от топло на много студено време. Ако правят ежедневни разходки, трябва да бъдат намалени в рамките на половин час и това да става при по-меко време в рамките на обедните часове. „И за пациентите със сърдечно-съдови заболявания, както и за хората с добро сърдечно здраве, ние препоръчваме разходките навън. При здрав организъм – 10 хиляди крачки, при пациентите със сърдечно-съдови заболявания намаляваме този обем в рамките на 5-6 хиляди крачки, което е напълно достатъчно и се равнява на 30-40 минути разходка дневно“.
Доц. Христова бе категрична, че здрави и болни не бива да пропускат редовните профилактични прегледи. Когато е налице определена симптоматика не трябва да се отлага посещението при специалист, тъй като навременната диагностика ще осъществи превенция на новооткрито или вече известно заболяване.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..