Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимни травми и контузии

  Най-честите травми през зимата – тема, която коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Божидар Лазов – ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР – София. Макар, че към този момент няма сняг и поледици, е добре да сме подготвени за зимните условия, така че да намалим шанса от инцидент, свързан с лечение в травматологията.

„Травмите през зимата са свързани най-вече със счупвания на горните и долните крайници, особено при хората в по-напреднала възраст, които в някаква степен страдат и от остеопороза – имат по-слаби кости и са най-уязвими. Характерни са счупванията в областта на китката, глезенната става, раменната кост, както и бедрената кост в областта на тазобедрената става .  Счупванията, които се получават в областта на коляннанта и глезенната стави са характерни най-вече при скиорите. Много често те са съчетани и с връзкови увреди – скъсвания на менискуси в колянната става, както и предните кръстни връзки. Този тип травми се наблюдават при по-младите хора, активно спортуващи“ – обобщи д-р Лазов. По думите му при зимните травми най-често се налага оперативно лечение, особено, когато са налице вътреставни счупвания – дълги тръбести кости, подбедрица, бедрена кост, глезенни стави, китки. „Хората трябва да знаят, че падането  на ски писта с висока скорост е в категорията на високоенергийните счупвания – т.е. там вече има съвсем друг поглед върху оперативното лечение и последващите етапи на лечението, тъй като с операцията завършва първия етап. Медикът коментира и още един важен въпрос- как да дадем първа помощ ако станем свидетели на падане – на улицата или в планината?

  „Първатата стъпка е да се обездвижи ставата доколкото това е възможно, както и студени компреси, докато се посети болничното заведение и съответно се постави диагнозата, която ще изисква различни начини на лечение.“  


 Способността да се разпознаят симптомите при счупване на кости  може да помогне да се определи колко сериозна е травмата и  посещението при лекар-специалист. „Симптомите при счупване, навяхване или изкълчване неминуемо е болката от травмирането на тъканите, отокът, който се получава в рамките на минути и часове и ще се развие, както и появата на хематом. Наблюдават се болезнени движения – невъзможност за движение в определена става. Когато става дума за изкълчвания – глезенна, раменна става, тогава са налични и деформации. Това са основните симптоми, които трябва да накарат човек да потърси квалифицирана медицинска помощ“.

   Д-р Лазов посъветва хората, които упражняват зимните спортове да бъдат с добра екипировка и най-вече с внимание към обувките. „Опитните скиори знаят техниките при падане, но начинаещите задължително трябва да са с инструктор, да не се спускат по стръмни писти, тъй като при тях заради начина на падане травмите ще бъдат много по-сериозни.


  При поледици възрастните хора е най-добре да останат у дома и да излизат навън при повишаване на температурите. Обувките да бъдат с грайфер, за да има по-добро сцепление. Много често при тях се наблюдават  и вестибулопатии, т.е. главозамайване, има моменти, когато те получават понижение на кръвното налягане и от там идват проблемите. Поради тази причина получават счупвания които впоследствие ние се налага да лекуваме“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42