Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве от природата и кошера

„Пчеларите, пазителите на най-полезните същества в природата – пчелите, трябва да ги има, за да имаме на трапезата си едни от най-здравословните храни в света - меда и пчелните продукти“. В това е убедена Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на каузата да опазва пчелите и да произвежда качествен мед и здравословен пчелни продукти, които могат да ни дарят здраве от природата и кошера.

Ралица и семейството й превръщат пчеларството от хоби в професия преди около 10 години. От наследените тогава около 20 кошера от нейния дядо, в момента пчеларите се грижат за около 200 кошера, разположени са в благоевградско и в петричко. 

Пчелар, гладен няма

„Има „хляб“ в тази професия. Както се казва „пчелар, гладен няма“. Затова аз апелирам, колкото се може повече млади хора да се насочат към този занаят, защото това е един дар и от природата и за природата. Стига човек да желае, има смисъл да се занимава с това нещо“ – категорична е Ралица Петкова.

Тя подчерта, че в Сектор „Пчеларство“ има огромна нужда от млади хора с иновативни идеи, защото повечето пчелари са възрастни, пчеларството е със затихващи функции, а това е във вреда за цялото ни общество.

Оригинални рецепти за здраве от кошера

Според Ралица Петкова е изключително важно хората да бъдат запознати с полезните качества на различните видове мед и пчелни продукти, а в това отношение има доста пропуски.

„Пчеличката се е постарала да посети безброй билки, цветя и храсти, за да събере този, така ценен нектар, меда. Пчелният прашец през този сезон е изключително полезен за засилване на имунната пчелният система, затова го препоръчвам горещо. Най-добрата комбинация за това е на мед и пчелен прашец. Така и самата пчела се зазимява и предпазва в кошера. Това е оригиналната рецепта за здраве от кошера. Всеки може да си я приготви у дома или да си закупи от проверен пчелар в готов вид. Една лъжичка на ден е напълно достатъчна за засилване на имунитета през зимата“, съветва дамата пчелар.

Клеевата тинктура е също универсален лек

При първите симптоми на настинка Ралица Петкова препоръчва ударно използване на клеева тинктура, разтворена в хладка вода.

„Може да се използва за пиене, жабурене, впръскване в гърлото и в носа при хрема. Отлично средство за засилване на имунната система“.

Прополисът – натурален антибиотик

„Прополисът пчелата използва в кошера, за да поддържа идеална среда на живот, като убива всякакви бактерии, плесени и микроорганизми. Така си поддържа, както се казва, къщичката чиста. Това е натуралният антибиотик, който човек може да ползва срещу всякакви вирусни инфекции. Много хора така се предпазват здрави през цялата година“, сподели още Ралица.

Търсенето на мед

Според дамата пчелар, консумацията на мед и пчелни продукти се засилва през есенно - зимния сезон. По време на ковид пандемията е имало повишено търсене, но в момента, икономическата криза оказва негативно влияние върху консумацията на тези дарове от природата и кошера.

„Хората, наистина намаляват потреблението, но ние трета година заставаме тук, на нашия щанд в центъра на Благоевград, с идеята да ги информираме, да им предлагаме качествени, натурални продукти. Имаме редовни клиенти, което ни радва, че хората не спират целогодишно да употребяват мед и пчелни продукти“, коментира още дамата пчелар.

Върни празен – вземи пълен буркан с мед

За да се задържи цената на меда и пчелните продукти в разумни граници, търговците прибягват да интересни инициативи. В момента има криза за стъклени буркани, в които се продава меда, затова Ралица Петкова приканва клиентите да върнат стар, празен буркан и да си вземат пълен, без надценка, заради поскъпването на стъклото:

„Така, хем ще пазим природата и тези ценни суровини, хем, ще се стремим да не вдигаме цената“.


На щанда с богато разнообразие от мед и пчелни продукти се предлагат и брошури с информация за тяхната полезност. Клиентите могат да научат всичко, което ги интересува и от непринуден разговор с продавача и пчелар Ралица Петкова. Оказа се, че получената информация е много полезна, защото, колкото и да говорим за меда и пчелните продукти, винаги има какво ново да научим за тях.

Чуйте повече в разговор с жители на Благоевград и с пчеларя Ралица Петкова:




 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46