Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р В. Мончева: Няма основание за обявяване на грипна епидемия в Благоевградска област

„След Нова година има увеличение на случаите с грип и ОРЗ в област Благоевград. За изминалата седмица в цифри – 275 промила на 10 000 за областния град, което не е достатъчно за обявяване на грипна епидемия. Във всички общини формулата е 200/10 000, но към този момент  е под 150 – това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ-Благоевград. По думите и е много рано да се говори за грипни ваканции -  между 6 и 15% са отсъстващите ученици поради заболяване, малко са и заболелите учители. Най-засегната възрастова група са децата от 0 до 4 години, както и 5-14-годишна възраст. Следи се ситуацията в детските градини и яслите, има засилен филтър на входа на детските заведения от страна на медицинските лица. От здравната инспекция всеки ден се прави проверка за заетостта на леглата в болничните заведения в областта. „В МБАЛ-Благоевград към този момент има 11 свободни легла във Вътрешно отделение, в Детско отделение – 7, Инфекциозно отделение – 7, в Югозападна болница също има свободни легла, както и в болницата в гр. Разлог. Единствено в МБАЛ „Ив. Скендеров“-гр. Гоце Делчев няма свободни легла във Вътрешно отделение, в Детско отделение са 3. Ситуацията е много динамична, когато свършат свободните легла управителите на болниците имат право с вътрешна заповед да увеличават техния брой“ – обобщи д-р Мончева. Според нея като реакция от циркулиращите вируси в момента се наблюдават синузити, отити, бронхопневмонии, бронхеолити, пиелонефрити. „Характерно е, че лечението е по-дълго – от 14 до 18 дни и симптомите бавно отшумяват. Те започват много бързо – втрисане, висока температура, болки в мускули и стави, зачервено гърло, хрема, главоболие. Всичко това не е ново, но отшумяват бавно“.

  Епидемиологът коментира и появата преди седмица на първи  случай грип В/Victotia в страната. „Не е по-различен от А(Н1N1) Характерен е повече за тийнейджърите и по-възрастните хора. Този тип В не се разпространява масово, а е характерен за отделни групи – в класове сред учениците и в домовете за стари хора, но се лекува, както и тип А. Около 60 проби изпратихме в НЦЗПБ – носогърлен смив, взет от хора с грип и ОРЗ и се оказа, че 12 проби са положителни.  Най-много е грип тип А(H1N1) , както и А(H3N2) и тип В. Тип В е открит  в Югозападна болница – гр. Сандански“.

  Д-р Мончева препоръча да се приемат витамини и антивирусни препарати. Ако симптомите не отшумят, а се задълбочат – наложителна е консултация със специалист или общопрактикуващ лекар. В затворени помещения е препоръчително да се носят маски.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17