Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р В. Мончева: Няма основание за обявяване на грипна епидемия в Благоевградска област

„След Нова година има увеличение на случаите с грип и ОРЗ в област Благоевград. За изминалата седмица в цифри – 275 промила на 10 000 за областния град, което не е достатъчно за обявяване на грипна епидемия. Във всички общини формулата е 200/10 000, но към този момент  е под 150 – това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ-Благоевград. По думите и е много рано да се говори за грипни ваканции -  между 6 и 15% са отсъстващите ученици поради заболяване, малко са и заболелите учители. Най-засегната възрастова група са децата от 0 до 4 години, както и 5-14-годишна възраст. Следи се ситуацията в детските градини и яслите, има засилен филтър на входа на детските заведения от страна на медицинските лица. От здравната инспекция всеки ден се прави проверка за заетостта на леглата в болничните заведения в областта. „В МБАЛ-Благоевград към този момент има 11 свободни легла във Вътрешно отделение, в Детско отделение – 7, Инфекциозно отделение – 7, в Югозападна болница също има свободни легла, както и в болницата в гр. Разлог. Единствено в МБАЛ „Ив. Скендеров“-гр. Гоце Делчев няма свободни легла във Вътрешно отделение, в Детско отделение са 3. Ситуацията е много динамична, когато свършат свободните легла управителите на болниците имат право с вътрешна заповед да увеличават техния брой“ – обобщи д-р Мончева. Според нея като реакция от циркулиращите вируси в момента се наблюдават синузити, отити, бронхопневмонии, бронхеолити, пиелонефрити. „Характерно е, че лечението е по-дълго – от 14 до 18 дни и симптомите бавно отшумяват. Те започват много бързо – втрисане, висока температура, болки в мускули и стави, зачервено гърло, хрема, главоболие. Всичко това не е ново, но отшумяват бавно“.

  Епидемиологът коментира и появата преди седмица на първи  случай грип В/Victotia в страната. „Не е по-различен от А(Н1N1) Характерен е повече за тийнейджърите и по-възрастните хора. Този тип В не се разпространява масово, а е характерен за отделни групи – в класове сред учениците и в домовете за стари хора, но се лекува, както и тип А. Около 60 проби изпратихме в НЦЗПБ – носогърлен смив, взет от хора с грип и ОРЗ и се оказа, че 12 проби са положителни.  Най-много е грип тип А(H1N1) , както и А(H3N2) и тип В. Тип В е открит  в Югозападна болница – гр. Сандански“.

  Д-р Мончева препоръча да се приемат витамини и антивирусни препарати. Ако симптомите не отшумят, а се задълбочат – наложителна е консултация със специалист или общопрактикуващ лекар. В затворени помещения е препоръчително да се носят маски.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42