Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р В. Мончева: Няма основание за обявяване на грипна епидемия в Благоевградска област

„След Нова година има увеличение на случаите с грип и ОРЗ в област Благоевград. За изминалата седмица в цифри – 275 промила на 10 000 за областния град, което не е достатъчно за обявяване на грипна епидемия. Във всички общини формулата е 200/10 000, но към този момент  е под 150 – това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ-Благоевград. По думите и е много рано да се говори за грипни ваканции -  между 6 и 15% са отсъстващите ученици поради заболяване, малко са и заболелите учители. Най-засегната възрастова група са децата от 0 до 4 години, както и 5-14-годишна възраст. Следи се ситуацията в детските градини и яслите, има засилен филтър на входа на детските заведения от страна на медицинските лица. От здравната инспекция всеки ден се прави проверка за заетостта на леглата в болничните заведения в областта. „В МБАЛ-Благоевград към този момент има 11 свободни легла във Вътрешно отделение, в Детско отделение – 7, Инфекциозно отделение – 7, в Югозападна болница също има свободни легла, както и в болницата в гр. Разлог. Единствено в МБАЛ „Ив. Скендеров“-гр. Гоце Делчев няма свободни легла във Вътрешно отделение, в Детско отделение са 3. Ситуацията е много динамична, когато свършат свободните легла управителите на болниците имат право с вътрешна заповед да увеличават техния брой“ – обобщи д-р Мончева. Според нея като реакция от циркулиращите вируси в момента се наблюдават синузити, отити, бронхопневмонии, бронхеолити, пиелонефрити. „Характерно е, че лечението е по-дълго – от 14 до 18 дни и симптомите бавно отшумяват. Те започват много бързо – втрисане, висока температура, болки в мускули и стави, зачервено гърло, хрема, главоболие. Всичко това не е ново, но отшумяват бавно“.

  Епидемиологът коментира и появата преди седмица на първи  случай грип В/Victotia в страната. „Не е по-различен от А(Н1N1) Характерен е повече за тийнейджърите и по-възрастните хора. Този тип В не се разпространява масово, а е характерен за отделни групи – в класове сред учениците и в домовете за стари хора, но се лекува, както и тип А. Около 60 проби изпратихме в НЦЗПБ – носогърлен смив, взет от хора с грип и ОРЗ и се оказа, че 12 проби са положителни.  Най-много е грип тип А(H1N1) , както и А(H3N2) и тип В. Тип В е открит  в Югозападна болница – гр. Сандански“.

  Д-р Мончева препоръча да се приемат витамини и антивирусни препарати. Ако симптомите не отшумят, а се задълбочат – наложителна е консултация със специалист или общопрактикуващ лекар. В затворени помещения е препоръчително да се носят маски.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53