Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само „активни фермери“ ще получават Преходна национална помощ

През новия програмен период 2023-2027 г., само „активните фермери“ ще могат да кандидатстват и да получават Преходна национална помощ, включително и за тютюн. Новината съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюна – ELTI.

По думите му, заседанието е било най-важното от много години насам, не само защото е била отчетена една много добра стопанска 2022 г., но и защото са били начертани основните насоки за развитието на Сектор „Тютюн“ за следващите пет години.

„Новите щрихи са свързани с новите условия, на които трябва да отговарят бъдещите бенефициенти по няколкото финансови схеми, които предстоят. Най-важната е Преходна национална помощ, която както вече стана ясно, е с нова референтна рамка – годините 2016, 2017 и 2018. Най-голямата новост за тютюнопроизводителите е, че за да могат да кандидатстват по тази Схема и буквално от 1 март тази година да подават заявления, те трябва да бъдат „активни фермери“, според дефиницията на Европейската комисия. За да са “активни фермери”, българските тютюнопроизводители трябва да изпълнят едно от двете важни условия – да бъдат регистрирани по Наредба 3 (като регистриран земеделски производител) или  да бъдат регистрирани по Наредба 2 (регистрация в регистъра на тютюнопроизводителите). Това означава, че за да получат помощта, тютюнопроизводителите трябва да са регистрирани по един от тези два начина за всяка една година от 2023 до 2027 г.” – обясни Цветан Филев.

Експертът информира и за още една новост, а именно, че съгласно промените в Закона за подпомагане на земеделските производители, всички нерегистрирани през 2016, 2017 и 2018 г. тютюнопроизводители, могат да го направят след деклариране на целия набор от документи до 1 март тази година. Така, те ще станат законни земеделски стопани, отглеждали тютюн през упоменатите три години. 

„Всички, които са се регистрирали коректно в Регистъра на тютюнопроизводителите през тези три години, но не напълно, а сега са им установени фактически грешки в процеса на регистрация, може да отидат и да ги поправят до 1 март тази година. След тази дата, тютюнопроизводителят трябва да направи още две неща – първо да се регистрира като тютюнопроизводител за 2023 г. и второто – да подаде заявление за участие в Схемата Преходна национална помощ за новите години от 2016 до 2018. Тютюнопроизводителят има право да посочи една от трите години, която да му стане референтна рамка и актуална за целия програмен период до 2027 г.”, уточни още председателят на НАТ-2010.

Цветан Филев коментира и още една важна тема – ставките за различните сортове тютюна в новата Обща селскостопанска политика до 2027г.

„Ставките, които ще получат след месец и половина тютюнопроизводителите по старите условия за последен път, остават същите както през последните две години. След 2023г., Европейската комисия е фиксирала средства в размер на 40 милиона евро, с които ще започне 2023г. Тази сума ще намалява с 5% на годишна база, съответно и ставките ще падат с 5% надолу. Смятам, че от 15 до 20 хиляди тона тютюн ще бъдат референтните количества общо върху трите референтни години. Логиката говори, че сегашната ставка може би ще нарасне. Не знаем колко точно ще бъде, защото е правилно такива ставки да се калкулират след датата 1 март, когато всички тютюнопроизводители ще си актуализират данните за количества. Тогава вече, като се знаят общите количества, а и тези по сортовите групи, може да се смятат и единичните ставки. Тогава и тютюнопроизводителите ще получат ориентир коя година да определят като референтна, за да могат да се възползват от най-добрите условия“, сподели още Цветан Филев.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05