Дотам ли я докарахме, че да се храним с насекоми?
Задаваме си този въпрос след влезлия в сила нов европейски регламент, който разрешава за употреба в храните на няколко вида насекоми. Това са домашните щурци - замразени, сушени или на прах, ларвите на брашнения бръмбар, пролетния скакалец, биволския червей. Подадени са заявления за вписването на още осем вида насекоми като храни, които се смятат за идеален отговор на много проблеми в хранително-вкусовата промишленост.
Идеята е, хранителни добавки, произведени от насекоми, да се използват в производството на хляб, бисквити, крекери, паста, заместители на месо и мляко.
Какво е разрешено и кой може да го произвежда?
„Новите регламенти всъщност са два, като всеки от тях разреши влагането на два вида различни насекоми в хранителните продукти на европейския пазар. Това разрешение касае производителите на хранителни продукти, които вече могат да влагат в състава на своите продукти брашно от насекоми, но не касае производителите на насекоми. Само две са ферми на територията на Европа, които имат право да предлагат насекоми за човешка консумация – едната е във Франция, другата в Нидерландия. Има и една ферма във Виетнам, която получи разрешение да влага брашно от домашен щурец на европейските производители на хранителни продукти“ – коментира за Радио Благоевград Кремена Дервенкова от Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми в България.
Как ще се отрази на индустрията това разрешение?
Това решение ще се отрази положително върху развитието на индустрията в световен и национален мащаб, защото търсенето расте. Всеки производител обаче, трябва да отговаря на стандартите и изискванията за производство на продукти от насекоми за човешка консумация, които са доста сериозни.
„Седем са фермите, които членуват до момента в Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми в България. Те произвеждат от половин до един тон месечно, като продуктите им се използват само в чужбина за фуражната индустрия, най-вече за храна на различни животни“, допълва Кремена Дервенкова.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Кремена Дервенкова:
Ползи и рискове за здравето ни
Близо 2 000 са насекомите в света, одобрени за консумация до момента, милиони са хората, които се хранят с насекоми в различни части на планетата.
Според проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика, европейците ще бъдат по-скоро скептични към тези нови хранителни добавки, защото те имат и ползи и рискове за нашето здраве:
„Предимствата са, че на много по-малко площи ще бъдат произвеждани белтъчни източници за хранителни цели, с близко количество и състав на протеини в месото, например. Съдържанието на мазнини също е сходно с това на месата – 7 - 8 %. Насекомите са богати на Омега 3 мастни киселини, на минерали като калций и желязо, съдържат и полезни витамини като В 12. Това ги прави атрактивен хранителен източник при вегански и вегетариански модели на хранене, както и по-достъпен вариант за хората с по-ниски доходи, защото би трябвало тези храни да са по-евтини“, обясни за Радио Благоевград проф. Донка Байкова.
Липсата на достатъчно надеждни научни данни за полезността на храните от насекоми е една от резервите, които открояват здравните експерти. Към останалите рискове проф. Байкова прибавя токсичността на насекомите и алергичната склонност на много хора. Има вероятност и за евентуално отключване на автоимунни заболявания. Затова, всеки сам трябва да направи своя избор информирано и отговорно.
Чуйте повече в разговора на Биляна Славчева с Донка Байкова:
Ще заменим ли пържолата с ларви от насекоми?
Доста скептични са част от потребителите, според които насекомите не са храна за всеки. Благоевградчани приемат по-скоро като шега разрешението за използването им в храните. Споделят, че ще ходят по горите да събират скакалци и червеи, защото до там са ги докарали, че да ядат всичко:
„Това излиза по-евтино и точно затова ще го наложат. Но, не знаем и сега, дали няма в каймата и в колбасите насекоми. Кой е видял какво слагат“ – коментира за медията ни жител на Благоевград.
„Нали ги има по гората и бръмбарите и червеите, защо хората си вземат храна за пикник тогава? Да си вземат направо храната от гората“ , попита друг благоевградчанин.
Трети смятат, че насекомите са много полезни за здравето ни, затова е трябвало да бъдат разрешени за храна много по-рано. Други се гневят, заради унищоженото ни животновъдство и липсата на достатъчно храна в бъдеще.
„Като няма с какво друго, ще се храним с хапчета, като космонавтите. Храните нямат никакво качество, няма и контрол, да не говорим за цените“ – споделят още жители на Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Ива Сеизова:
Сигнал за младо момиче в тежко състояние, което се намира в района на Папазгьол, над хижа Безбог в Пирин, е подаден на тел. 112 и в Планинската спасителна служба в Банско. Веднага към мястото е тръгнала група от спасителния отряд в Добринище, като е поискана и въздушна линейка от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха. От..
Банско отново се превръща в сцена за емоции и незабравими музикални вечери. На 12 и 13 юли площад „Никола Вапцаров“ ще бъде изпълнен с музика, страст и изкуство, които прехвърлят границите на жанрове и култури. На 12 юли от 20:30 ч. публиката ще се наслади на концерт-спектакъла „Любов без граници“ на талантливите музикантки от Destiny Quartet...
За пореден ден изключително натоварено е движението по пътя Симитли-Кресна. И посока Гърция, и посока София автомобилите се движат изключително бавно, предаде репортер на Радио Благоевград. При новомонтирания светофар в Кресна има поставена и така наречената тринога камера, която засича скоростта на пътуващите от София посока Гърция.
Млади художници от страната участват в поредното издание на Симпозиум - Пленер по живопис, чийто домакин е Благоевград. От днес до 15-ти юли те ще творят по темата „Откъснат кораб“. Градската художествена галерия и Измирлиевата къща в старинния квартал “Вароша“ са домакини на проявата. А на 15-ти юли, в галерията, ще бъде открита изложба..
На финална права са строително-монтажните дейности по ул. „Св. св. Кирил и Методий“ в град Петрич, която е една от най-натоварените. Улицата се благоустрои изцяло. Първо беше подменен водопровода, после се изградиха нови тротоари и положи асфалтова настилка. Има и решение на проблема, датиращ от година, с отводняването на тази улица. При..
Условно наказание "лишаване от свобода“ наложи Районният съд в Кюстендил на 60 годишна жена, като я призна за виновна в палеж по непредпазливост , от който са причинени значителни вреди. Осъдената ще изтърпи наказание "лишаване от свобода“ за срок от 6 месеца, изпълнението на което се отлага за изпитателен срок от 3 години. Съдът в Кюстендил е..
ОбС в Перник даде съгласие общината да придобие правото на собственост върху бившия Дом на металурга и прилежащия му терен. Продажната цена, определена с пазарна оценка от независим оценител възлиза на 350 000 лв. с ДДС. Намерението е след закупуването тя да бъде ремонтирана и възстановена за ползване. Домът на металурга е построен през 60-те години на..