„Още Конституцията ни казва, че всички ние сме граждани и това не зависи от мястото където живеем. Да си гражданин означава начин на мислене, манталитет, самочувствие и разбира се - активност“, каза в интервю за Радио Благоевград Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружението „Деветашко плато“. Сдружението е автор на наръчника „Граждани на село: пет рецепти за активност, която носи промяна“. В него са описани практики за по-добро взаимодействие между местни общности и общини на базата на норвежки примери и техния български „прочит", като са обобщени в пет, така наречени, рецепти: разходка с кмета; банка за идеи; център за работа с доброволци; да си „осиновим“ обект; обществените консултации – възможност за участие на гражданите при формиране на местни политики. В наръчника са публикувани примерна Наредба за провеждане на обществени консултации на местно ниво и Речник на вълшебните думи в норвежкия език.
„Кметът на село Марикостиново – Гергана Тодорова отдавна и много активно работи с нас. Тя събра група от Петричко, попитаха дали може да се включат в нашата Селска Бизнес Академия. Дойдоха 12-на човека от селата Марикостиново, Долно Спанчево, Габрене и дори от Бобораци – Радомирско. Много им беше интересно, те също имат много добри идеи за развитието на техните села и района. Просто имаха нужда от още малко мотивация и да видят, че е възможно тези неща да се правят“, разказа още Ива Таралежкова.
Интервюто с Ива Таралежкова чуйте в звуковия файл.
Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..