Броени дни преди завръщането на щъркелите от юг, стартираме инициативата „Да обезопасим щъркеловите гнезда“, с цел осигуряване на безопасен дом за крилатите ни съседи и безопасни електрически стълбове за хората.
„Искам най-напред да благодаря на Вас и на Вашето Радио, че ставате част от тази инициатива, защото е много важнто щъркеловите гнезда да бъдат обезопасени, като по този начин да се предотврати рискът от къси съединения, от изгаряне на самите гнезда, от пряко засягане на малките и възрастните птици, както и предотвратяване на изгаряне на електродомакински уреди, защото при едно късо съединение и това се случва“, коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП-Гоце Делчев.
Той уточни, че всяка година дружеството провежда проучване на състоянието на всички щъркелови гнезда със съдействие на местните хора и електроразпределителното дружество. Миналата година бяха обезопасени щъркеловите гнезда в общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово, където щъркеловите двойки при последното преброяване са били 29 на брой. Част от гнездата там са били доста натежали, над 300 кг, което е предизвикало тревогата на местните хора. Но те вече са обезопасени. Кметът на село Борово също е алармирал за доста натежало щъркелово гнездо, поради което е установено повреждане на щъркеловата платформа.
„Изработването на една щъркелова платформа в момента е доста скъпо и струва около 200 лева. Всеки, който има желание да помогне може да го направи като дари средства за закупуването на такива платформи или като изработи сам такава. Имами примери на хора, които сами са изработили щъркелови платформи, макар и непрофесионални, въшат работа и щъркелите ги използват. Такъв пример има от село Вълкосел“, уточни Димитър Попов.
Той съобщи, че предстои поставянето на нова щъркелова платформа в село Долно Борово, където старата е счупена. След това ще бъде обезопасено и едно от гнездата в село Баничан, където само за един сезон двойките са се увеличили двойно. Причина за това е и кампанията „Осинови щъркелово гнездо“. Още в първото й издание, Радио Благоевград също осинови щъркелово гнездо, което за момента е в отлично състояние и не се нуждае от поправка.
"Тази година за втори път ще очакваме първите щъркели, защото някой от тях се върнаха още през януари, а след това отново отлетяха на юг. Очакваме в началото намесец март да започнат по-интензивните прелети. В Гоце Делчев щъркелите пристигат малко по-късно, може би около 10 март. Ще бъде динамично и се надяваме че това ще ни даде повече поводи да бъдем навън и да се любуваме на природата и на пролетта“, допълни Димитър Попов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов:
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..