Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балин Балинов: Целевата помощ за отопление е и екологичен проблем

По данни на Агенцията за социално подпомагане през настоящия отоплителен сезон за първи път е преминат прага от 200 милиона лева, изплатени като целеви помощи за отопление на над 365 хиляди домакинства. Пловдив, Благоевград, Плевен, Враца и София са областите  с най-много издадени заповеди за отпускане на целева помощ за отопление. „И защо проблемът в България е и до голяма степен екологичен? – Защото подпомагането е свързано с даването на пари, които след това се харчат за горене на дърва, въглища и някакви други материали. Това са пари, които отиват като дим в комина. Не може повече да продължава така, защото е прахосничество“, каза за Радио Благоевград Балин Балинов,  координатор на кампания „Енергийни решения“ в  „Грийнпийс“ – България. 

Това също е показателно. Ако ти нямаш намаляване на  броя на енергийно бедните година след година,  това означава, че ти не се справяш и мярката, която само повтаряш, просто не е ефективна“, коментира екологът. Той посочи проблема с липсата на определение за енергийна бедност в България, добри практики в съседна Гърция, където се инвестират средства в системни решения за справяне с енергийната бедност – възобновяеми източници, мерки за енергийна ефективност и други.

Интервюто с Балин Балинов чуйте в звуковия файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17