Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

31-та българска експедиция до Антарктида е знаменита

Като по-различна и много значима определиха 31-та българска експедиция до Антарктида част от полярниците, които вече се завърнаха на родна земя. Сред тях е д-р Атанас Пелтеков, за когото това беше пета мисия на българската база на остров Ливингстън, на която той беше и ръководител. Вече сме разказвали по Радио Благоевград за предишните четири пътувания на д-р Пелтеков до ледената земя. Припомняме, че той е родом от Благоевград, понастоящем е общопрактикуващ лекар в София, човек с определено авантюристична душа.

Според него, пътуването на първия български полярен кораб до остров Ливингстън и научноизследователската работа на екипа са сред най-значимите постиженията за България, съизмерими например със стъпването на първия човек на Луната.

„Ако изстрелването на кораба „Аполо“ към Луната е събитие в световен мащаб, то пътуването на нашия кораб до Антарктика, пристигането там, операциите в района и бъдещото му прибиране, е нещо такова за нас българите. За първи път български кораб прекосява световния океан, за да участва в изследователска мисия, това е фантастична новина за всички нас“ – коментира за Радио Благоевград д-р Атанас Пелтеков.

Ползите от този кораб са огромни за полярниците, за науката и за България. Българите на острова вече могат да използват български материали за своята работа, българско гориво, българска храна. По отношение на науката, корабът е безценен, защото в него са оборудвани модерни лаборатории за научни изследвания. На кораба има 40 места за пребиваващи хора, така че вече той може да бъде една подвижна лаборатория.

Българската база на остров Ливингстън вече е затворена. До средата на март се очаква да се прибере и последната група български полярници, а научно-изследователският кораб „Свети свети Кирил и Методий“, който също отпътува за България, би трябвало да пристигне във Варна в началото на месец май.

„Тази година една от основните ни задачи беше строежът на лабораторията на остров Ливингстън. Ние положихме основите, а строителите вече имат ангажимента за направата й, защото тя ще бъде нещо като „къщичка на крака“. Тя ще бъде на площ около 200 кв.метра, оборудвана с апаратура по световните стандарти. Ще има помещения и за учените, което ще увеличи капацитета на престой на хората на базата, който в момента е 22, до около 30 човека, което е страхотна новина, защото ще могат повече хора да се занимават с наука“ – допълни д-р Пелтеков.

По отношение на климатичните промени той сподели, че тази година на българската база е имало малко повече сняг от предходната година. Имало е и повече валежи от дъжд, което означава, че климатът става по-влажен, най-вероятно ще има валежи и през зимата, но това предстои да се установи.

„Остава намерението ми да пътувам до Антарктида винаги, когато мога или поне, докато не бъде кръстен един камък на мое име. Тази шега продължава да ни забавлява, защото кръщаването на нещо на Антарктика е наистина една добра шега. Повечето от хората, които ходим там изобщо не очакваме такова нещо, разбира се. Ние отиваме там, за да свършим някаква конкретна работа, не сме нито откриватели, нито пионери в нещо, така че освен повод за шеги и закачки, това не служи за нищо друго“ – така коментира шеговито своята мечта д-р Атанас Пелтеков.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Атанас Пелтеков:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00