Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Росен Калпачки: Рехабилитацията след инсулт - дупка в системата

Автор:
Снимка: БНР

Рехабилитацията след инсулт - защо най-голям ефект се постига в рамките на 18 месеца след събитието, но трябва да започне 24 часа след инцидента.

Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт?

Имаме ли дигитална карта на местата и специалистите за пациенти с инсулт?

Готви ли се мобилно приложение за лечебните заведения и места за рехабилитация при инсулт?

Защо в България няма Рехабилитационни центрове, които да поемат пациента с инсулт в острото състояние?

Какво заплаща НЗОК за рехабилитация?

Защо са важни помощните средства за болния, квалифицираната неврорехабилитация, преодоляване на афазията, пристъпите на депресия, невъзможността за общуване с най-близките?

Какво трябва да направят ведната близките на пациент с инсулт - отговорите дават експертите и пациентската организация "Асоциацията за инсулт и афазия".

Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е продължение на темите за инсултите.

УМБАЛ
УМБАЛ

Слушайте епизода тук:

Гости в епизода са:

♥️Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"

♥️Д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София"

♥️Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт
♥️Стефка Стоилова, майка на пациентка с инсулт
УМБАЛ
УМБАЛ
От разговора ще научите:
♥️Как да продължим живота след инсулт - терапия, възможности, перспективи
♥️Най-важните рехабилитационни методи за възстановяне на пациентите
♥️Как се рехабилитира афазията, парализата, депресията, промените в съзнанието, в емоциите, проблемът с тазовите резервоари, лошо дишане, пневмонии
♥️Защо е толкова голямо търсенето на афазиолози
♥️Кога се постига най-добър резултат от рехабилитацията при инсулт
♥️Къде трябва да се провежда рехабилитацията
♥️Как помага пациентската организация - "Асоциацията за инсулт и афазия" на пациенти от цяла България
♥️Най-важните методи за възстановяване на инвалидизацията при инсулт
♥️Кои специалисти трябва да включите при неврорехабилитацията
♥️Защо най-важният метод е кинезитерапията
♥️Защо е важна и ресоциализацията на пациентите с инсулт - чрез начин на общуване, арт терапия, психотерапия
♥️Защо при липса на рехабилитация може да се стигне и до смъртен изход за пациента
♥️За дигиталната карта на лечебните заведения, които лекуват инсулти и за местата за рехабилитация
♥️Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт на пациентката организация и кога ще заработи първият Дневен център за пациенти с инсулт
Стефка Стоилова, майка на пациент с инсулт
Стефка Стоилова, майка на пациент с инсулт
"Извънредно много неща научих на училището за пациенти с инсулт в болница "Света Анна", нямам думи, колко съм доволна. Първо не знаех много неща за болестта, не знаех и как да се грижа за дъщеря ми, как да се справям именно с настроенията й, как да имам търпение...
Доста интересна беше лекцията и ако и такива лекции занапред, бих ги посещавала, защото ние не сме толкова напреднало общество и много неща не знаем за тези заболявания, които са много тежки", това сподели пред БНР Стефка Стоилова.
Нейната 50 годишна дъщеря, по професия журналист, е преживяла вторичен тежък инсулт, с увреждания на мозъчния ствол, с парализа на дясната страна на лицето и невъзможност за комуникация. Жената започва късно рехабилитация и възстановяването е много трудно.

"Центърът за лечение на инсулти" в болница "Света Анна" реши да организира това училище за пациенти, защото сме длъжници на обществото, което трябва да е наясно, че след инсулта битката за възстановяването на пациента не приключва, а продължава", изтъкна пред БНР доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София".

По думите му пациентите на д-р Нина Гацова от Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София", започват веднага възстановителни дейности.

"В първия един месец след изписване от болницата за съжаление пациентите остават в ръцете на близките си, няма поета от НЗОК незабавна рехабилитация. А това е ключов период и голяма част от тези пациенти си отиват точно в този период. Това е една голяма пропаст между острото отделение и мястото за квалифицирана рефабилитация и физиотерапия. И след това може тази рехабилитация да продължи в санаториум, за да се запазят като живот тези пациенти", поясни още доц. Росен Калпачки, който е роден в Благоевград.

Д-р Нина Гацова - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ
Д-р Нина Гацова - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ

"При нас започваме веднага, но с не много натоварване, с пасивни упражнения с кинезитерапевт, с рехабилитатор. Ако обаче, пациентът е изписан на легло в къщи, близките му трябва веднага да започнат упражнения за вертикализация, с поставянето на пациента в специални положения, като това е консултирано със специалист, каза пред БНР д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София".

"В България липсват Центрове за рехабилитация, които да поемат пациентите веднага след острото състояние. Това е много голям проблем, има санаториуми и центрове, които поемат болния, когато е в по-добро състояние. Но в периода между 5 и 10 ден, в който го изписват пациента и в рамките на този един месец, когато трябва да се започне с активна кинезитерапия, няма къде да отидат пациентите. Има клинични пътеки за продължително лечение на инсулта, които биха могли да се изпълнят, но няма бази, които да го вършат това", допълни още д-р Гацова.

Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт
Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт

"Логистично всичко трябва да е така организирано за пациента с инсулт, че на него и на неговите близки да им е удобно, тогава ще имаме мотивирани пациенти и активни близки, които да търсят тази рехабилитация.

Информираността е най-важна. Ние като пациентска организация сме изготвили дигитална карта на центровете и болниците за лечение и рехабилитация на инсулт, както и специалистите, които се занимават с това. Подготвяме тази информация да се бъде качена на безплатно софтуерно приложение, каза пред БНР Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Пациентската организация работи и за създаването на първия Дневен център за болни с инсулт в столицата. Вече има готово Ръкодство за грижата за пациент с инсулт. То ще бъде публикувано и в интернет с цялата необходима информация за институциите, към които трябва да се обърнете, къде да намерите специалисти, как да се отнасяте с пациента у дома.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорен флашмоб на Ансамбъл „Пирин“

С емоционален фолклорен флашмоб магическите гласове на Ансамбъл „Пирин“ огласиха площадното пространство пред МОЛ „Ларго“  Под диригентството на Латинка Костова хорът на емблемата на Благоевград и с гост - солист - перкусионистът Иван Цонков, изненада в неделния ден жителите и гости на областния център с изпълнения от репертоара на ансамбъла,..

публикувано на 30.06.24 в 16:46

Първите думи на новия български патриарх: Да пазим православната вяра

Първите думи на новоизбрания български патриарх Даниил към вярващите на излизане по-рано от Синодалната палата, след като беше обявен изборът: "Всемилостиви Господи, дарувай Твоята щедрост на моето паство, за да го преведа към Твоите небесни селения, та всички ние с едни уста и с едно сърце да възхвалим Тебе, единия Бог, в Троица прославен". "Да пазим..

публикувано на 30.06.24 в 16:40

42.38% избирателна активност в село Теплен, към 16 часа

В село  Теплен се провежда балотаж на частичния вот за кмет на кметство, след като миналата неделя никой от тримата кандидати не събра повече от половината от гласовете на избирателите. До частични избори се стигна, след като ОИК – Хаджидимово прекрати правомощията на избрания на местните избори през есента на 2023 г. кмет, поради установяване, че не е..

публикувано на 30.06.24 в 16:23

Благотворителен футболен турнир по повод празника на МВР се проведе в Благоевград

ОД на МВР - Благоевград и Синдикална федерация на служителите на МВР организираха благотворителен турнир по мини футбол под надслов „С обич за децата, в памет на бащите герои“. Състезанието се проведе на 29 и 30 юни. Турнирът е ежегоден и е посветен на 5 юли, професионалния празник на МВР. Началото на благотворителната инициатива е поставено през 2004..

публикувано на 30.06.24 в 15:50

Видинският митрополит Даниил е новият патриарх

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов Български патриарх на провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанския митрополит Григорий - 66.  3 бюлетини са недействителни. "Председателят на избирателното бюро обяви Негово високопреосвещенство Видинския митрополит Даниил, получил повечето гласове, за канонично и уставно избран от..

публикувано на 30.06.24 в 13:24

Обявиха частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево

Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски обяви със своя заповед частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево, считано от 10:00 ч. на 1 юли 2024 г. Обявяването на частично бедствено положение се налага поради сериозните проблеми с водоснабдяването в землищата на с. Смочево, община Рила; на с. Мурсалево, община..

публикувано на 30.06.24 в 12:09

Балотаж между митрополитите Григорий и Даниил

На балотаж между Врачанския митрополит Григорий и Видинския митрополит Даниил ще бъде избран новият български патриарх, показа преброяването на бюлетините на делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор в София, предаде БТА. Резултатите от гласуването съобщи наместник-председателят на Светия синод - Врачанският митрополит Григорий, и обяви, че..

публикувано на 30.06.24 в 11:36