Рехабилитацията след инсулт - защо най-голям ефект се постига в рамките на 18 месеца след събитието, но трябва да започне 24 часа след инцидента.
Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт?
Имаме ли дигитална карта на местата и специалистите за пациенти с инсулт?
Готви ли се мобилно приложение за лечебните заведения и места за рехабилитация при инсулт?
Защо в България няма Рехабилитационни центрове, които да поемат пациента с инсулт в острото състояние?
Какво заплаща НЗОК за рехабилитация?
Защо са важни помощните средства за болния, квалифицираната неврорехабилитация, преодоляване на афазията, пристъпите на депресия, невъзможността за общуване с най-близките?
Какво трябва да направят ведната близките на пациент с инсулт - отговорите дават експертите и пациентската организация "Асоциацията за инсулт и афазия".
Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е продължение на темите за инсултите.
Слушайте епизода тук:
Гости в епизода са:♥️Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"
♥️Д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София"
"Центърът за лечение на инсулти" в болница "Света Анна" реши да организира това училище за пациенти, защото сме длъжници на обществото, което трябва да е наясно, че след инсулта битката за възстановяването на пациента не приключва, а продължава", изтъкна пред БНР доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София".
По думите му пациентите на д-р Нина Гацова от Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София", започват веднага възстановителни дейности.
"В първия един месец след изписване от болницата за съжаление пациентите остават в ръцете на близките си, няма поета от НЗОК незабавна рехабилитация. А това е ключов период и голяма част от тези пациенти си отиват точно в този период. Това е една голяма пропаст между острото отделение и мястото за квалифицирана рефабилитация и физиотерапия. И след това може тази рехабилитация да продължи в санаториум, за да се запазят като живот тези пациенти", поясни още доц. Росен Калпачки, който е роден в Благоевград.
"При нас започваме веднага, но с не много натоварване, с пасивни упражнения с кинезитерапевт, с рехабилитатор. Ако обаче, пациентът е изписан на легло в къщи, близките му трябва веднага да започнат упражнения за вертикализация, с поставянето на пациента в специални положения, като това е консултирано със специалист, каза пред БНР д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София".
"В България липсват Центрове за рехабилитация, които да поемат пациентите веднага след острото състояние. Това е много голям проблем, има санаториуми и центрове, които поемат болния, когато е в по-добро състояние. Но в периода между 5 и 10 ден, в който го изписват пациента и в рамките на този един месец, когато трябва да се започне с активна кинезитерапия, няма къде да отидат пациентите. Има клинични пътеки за продължително лечение на инсулта, които биха могли да се изпълнят, но няма бази, които да го вършат това", допълни още д-р Гацова.
"Логистично всичко трябва да е така организирано за пациента с инсулт, че на него и на неговите близки да им е удобно, тогава ще имаме мотивирани пациенти и активни близки, които да търсят тази рехабилитация.
Информираността е най-важна. Ние като пациентска организация сме изготвили дигитална карта на центровете и болниците за лечение и рехабилитация на инсулт, както и специалистите, които се занимават с това. Подготвяме тази информация да се бъде качена на безплатно софтуерно приложение, каза пред БНР Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия.
Пациентската организация работи и за създаването на първия Дневен център за болни с инсулт в столицата. Вече има готово Ръкодство за грижата за пациент с инсулт. То ще бъде публикувано и в интернет с цялата необходима информация за институциите, към които трябва да се обърнете, къде да намерите специалисти, как да се отнасяте с пациента у дома.
Временно се ограничава движението на МПС над 12 т с ремаркета и полуремаркета по път II-19 Симитли – Разлог през прохода "Предел", поради снеговалеж и снегопочистване.
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец декември в размер на 75,89 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след..
За председател на ДПС бе номиниран г-н Делян Пеевски на проведената XII -та извънредна областна конференция в зала 22-ри септември в Благоевград, доказан лидер с ясна визия за бъдещето на партията. По време на конференцията бяха взети следните важни решения: - Избран бе състав на Областия съвет на ДПС Благоевград. - За председател на ДПС за..
Във връзка със стартиране на ремонтни дейности по подмяна на стар водопровод от ВиК-Благоевград по ул. „Братя Иванови“, в отсечката между ул. „Менча Кърничева“ и ул. „Христо Татарчев“. Движението в посочените участъци ще бъде затворено за движение. Мерките влизат от 2 декември и са в сила до 13 декември или до приключване на ремонтните дейности...
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..
Покрив на офис сграда на пазара в пернишкия квартал „Изток” е бил съборен от силния вятър, преминал през града тази нощ. Паднали дървета, счупени клони, провиснали кабели са част от щетите, нанесени от бурята, каза пиарът на община Перник Адриан Скримов. „Има паднала изолация на бл. 60 в кв. „Изток”. Имахме сигнал за паднал бор в двора на ДГ..
Световният ден за борба със СПИН ежегодно се отбелязва на 1 декември и е посветен на повишаване осведомеността за СПИН-пандемията, причинена от разпространяването на вируса ХИВ.30 години епидемията е глобален здравен, социален и икономически проблем и една от причините за висока смъртност. Организации по света обикновено отбелязват този ден с..