Програмата „Училища за пример“ е двугодишна програма за професионално развитие на училищните екипи. Тя се състои от две големи части. Едната част е обучение на управленския екип, на част от педагогическия екип на училището, а другата много важна част е, че училищните екипи работят с ментор, който им помага да приложат наученото в практиката и съответно да го адаптират към учениците, с които работят. Програмата е подходяща за училища, които имат желание да учат и да се развиват, искат да повишат резултатите на учениците си, вълнуват се как да работят по-добре заедно и не на последно място вече са пробвали различни подходи и търсят да видят по какъв начин могат да измерят ефекта от нововъведенията, които правят. Това обясни в ефира на предаването „Аз, Буки, Веди“ на Радио Благоевград Ивелина Пашова, ръководител „Обучение на училищни екипи“ към програмата „Училища за пример“.
„Училищните екипи със сигурност могат да очакват обучения, които са свързани с тяхната пряка работа, изключително практично насочени. Самата програма е двугодишна и има обучения по време на тези две години. Подкрепата от ментора също продължава през двете години. Голямата идея на програмата е да подкрепим училищата да изберат конкретна посока, в която искат да се подобряват. През първата година тестват инструменти и подходи, а през втората година ги разпространяват към останалите си колеги в училището. Най-голямата полза според мен за училищата е в това, че програмата им дава много ясна рамка за учене и училищните екипи, които са готови да учат, изключително много печелят от програмата, защото подреждат тези добри практики, които имат те в училището, които ние споделяме с тях и правят собствен модел, който работи и подкрепя всички деца в тяхното училище“ – допълни още Пашова.
Училища от областите Благоевград и Кюстендил вече са подали документи за участие в програмата „Училища за пример“. Крайният срок за подаване на документи е 15 март.
Община Симитли изпълни своята инвестиционна програма чрез осигуряване на финансови средства основно по две направления – Програмата за общинските проекти от Закона за държавния бюджет през 2024 г., второто направление е с осигурени финансови средства по европейските програми и Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Маруся..
Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...
Две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..