Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF се стреми да върне риса обратно в българската гора

Природозащитната организация WWF стартира втората фаза на своята Кампания „Общ дом. Общо бъдеще“, посветена на опазването на дивите животни в България. Фокусът на нейното тазгодишно издание е възстановяването на местообитания, осигуряващи дом и храна на различни  популации на ключови за екосистемата видове. Чрез нея, WWF се стреми да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. 

„В случая сме се фокусирали върху риса, който е изчезнал в България преди доста години, през 1941 г. е бил убит последният балкански рис у нас. От известно време се опитват да се върнат в България животни, които идват от Карпатите през Сърбия, най-вероятно“, сподели за Радио Благоевград Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

Едрите хищници са животни, които имат нужда от големи територии, за да оцеляват и когато местообитанията им се загубят, те няма къде да отидат, няма как да се размножават или да търсят храна. Затова, целта на кампанията е увеличаване на защитените зони, чрез внасяне на предложения за нови такива и оценка на „коридорния ефект“. Това е европейска стратегия, която следва да бъде осъществена и в България, защото за животните държавните граници не съществуват.

Опазването на есетрите е също във фокуса на WWF.

„Знаете, че се осъществи една защитена зона „Ветрен“, която цели опазване на местообитанията, в които есетрите си хвърлят хайвера. Те са наистина динозаври. Свръх улова и коритата на реките, както и черпенето на инертен материал са причините, поради които вече не ги срещаме почти никъде. Така че, усилията за тяхното връщане в Дунава и в Черноморието продължават и мисля, че са успешни“, уточни експертът.

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“.

Данните показват, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.

„Нашата кампания е да намалим това негативно въздействие, да накараме хората да живеят по-устойчиво и по-възможност, да развиват инфраструктура във вече урбанизираните територии без да навлизат в други природни територии, тъй като ефектът от това е като „камък хвърлен във вода“, коментира още Александър Дуцов.

Той съобщи още, че и тази година ще бъде отбелязан Часът на Земята. А ако сте в София, можете да се включите в специално благотворително събитие. На 25 март от 20:30 до 21:30 ч. WWF призовава хората, бизнесите и институциите да изключат осветлението и да прекарат 60 минути в положителни за нашата планета дейности.

Кампанията „Общ дом. Общо Бъдеще“ на WWF се реализира с медийната подкрепа на БНР и Радио Благоевград.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Александър Дуцов:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02