Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Операция със специален имплант спира прогреса на глаукомата

Операция със специален имплант, който е нов за България и засега се използва само в СОБАЛ „Пентаграм“, спира прогресията на глаукомата. Успеваемостта, която се постига с новия имплант е над 90%, което е най-добрия резултат, демонстриран досега в борбата с тази  болест, за която е известно, че каквото вземе не връща. „Това е нов имплант при оперативното лечение на глаукомата. Както знаете глаукомата преди всичко се лекува консервативно с капки, които компенсират вътреочното налягане, но има пациенти, при които капките са недостатъчни и тогава преминаваме към хирургичното лечение на глаукомата. Досега най-разпространената операция за глаукомата беше т.нар. класическа трабекулектомия, при която се правеше фистула между предната очна камера и субконюктивното пространство, за да може вътреочната течност да изтича и по този начин да се нормализира вътреочното налягане. Тъй като  това даваше сериозни усложнения, от много години науката работи за създаване на подходящи импланти за това заболяване,  които дозирано да  контролират изтичането на тази вътреочна течност, тъй като и прекомерно ниското вътреочно налягане не е желателно. От 3 години поставяме един микроглаукомен имплант, с който през отвор от 75 микрона става изтичане на течността от предната камера на окото в субконюктивното пространство. За създаването на този имплант е работено близо 30 години от финландска фирма“ – това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград офталмологът д-р Веселин Даскалов. Той поясни, че самата процедура е миниинвазивна, извършва се само под капкова анестезия и не налага престой в болница на пациента, който се поставя в отделение за еднодневна хирургия. Операцията продължава от 20 минути до половин час.


  Методът е подходящ при пациенти, които вече имат декомпенсация от консернвативното лечение/капките вече не им действат/, т.е. изчерпани са възможностите за консервативна терапия. Другото условие е, глаукомата да бъде  първична откритоъгълна. Над 80% от всички глаукоми са първични, откритоъгълни. Това показва статистиката в световен мащаб. България също не прави изключение. У нас около 85 000 са пациентите, диагностицирани с глаукома, като около 80% от тях са с първична откритоъгълна форма на заболяването,т.е. при тези пациенти новото лечение  би дало резултат. „Доскоро в правилата за лечение на глаукомата се казваше, че пациентът най-напред трябва да се  лекува с капки, след това с лазери, след това с хирургично лечение. Хирургичното лечение беше драстично и ефектът от него продължаваше от 5 до 8 години. Затова много от колегите избягваха хирургичното лечение на глаукомата. Но с въвеждането на микрохирургията при глаукомата, вече правилата за лечението й се променят и днес много хирурзи предпочитат ако не действат един или  два вида комбинирани капки, да се премине директно към  хирургична интервенция. За този имплант е необходима една дълбока предна камера, каквато е първичната откритоъгълна глаукома. Имаме пациенти, на които поставяме този имплант и при т.нар. рефрактерни глаукоми – т.е. глаукоми, които не се поддават нито на консервативно, нито на хирургично лечение и смело мога да твърдя,  че имаме успех“ – уточни офталмологът д-р Веселин Даскалов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45