Междуправителствената експертна група по климатичните промени(IPCC) е организация в рамките на ООН, която има за цел да обобщава състоянието на науката за климата и климатичните промени. На 20 март 2023 година IPCC публикува “Синтезиран доклад – Климатични промени 2023”, който казва, че светът има едва седем години, за да намали вредните емисии наполовина. По тази причина Генералнитя секретар на ООН Антониу Гутериш го определи като “наръчник за обезвреждане на климатичната бомба със закъснител”.
Николай Пенков от екологичното сдружение „За земята“ и част от екипа на платформата „Климатека“ познава добре темата. В интервю за Радио Благоевград той посочи, че „за пореден път се подчертава, че човешкото влияние върху климата на планетата е недвусмислено и това е довело до затопляне на температурата на повърхността на Земята. Отново се подчертава, че във всеки един район планетата вече има влияние пряко върху метеорологичното време, както и за зачестяване, интензифициране на екстремни метеорологични климатични явления“. Официално предприетите мерки от всички държави за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 °C до края на века се оценяват като недостатъчни. Сценариите на докладана IPCC, за които има над 50% вероятност да не бъде превишена тази цел от 1,5°C, предвиждат приблизително 43% намаление на парниковите емисии до края на това десетилетие, 60% - до 2035 г. и 84% - до 2050 г., спрямо нивата на емисии от 2019 година.
Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..