След седем последователни предавания "Изгрей зора", в които проследихме събитията и се вгледахме в личностите с най-голям принос за спасяването на българските евреи през 1943 г., на 26 март слушателите ни можеха да чуят, а последователите ни във ФБ – и да видят – "изнесеното студио", което реализирахме от къщата музей "Димитър Пешев" в Кюстендил съвместно с Регионален исторически музей – Кюстендил.
Можете да изгледате видеото на разговора с доц. Ангел Джонев (ако последвате вградения в тези думи хиперлинк чрез натискане на левия бутон на мишката на компютъра Ив...).
Къща музей "Димитър Пешев" притежава една от най-големите колекции от веществени и писмени извори, свързана със спасяването и със спасителите на българските евреи. Експозицията започва с увод, поясняващ фундамента, върху който се изгражда българската държава след 1878 г. – в дух на веротърпимост, етническо и расово равенство.
Първата тема проследява живота на Димитър Пешев – семейна среда, образование, служба в българската армия и участие във войните за национално обединение, завършване на "Право" и професионална реализация като съдия и адвокат.
Втората тема обхваща периода на антиеврейската политика на България (1941 – 1944 г.) след налагането на хитлеристката власт в Германия, с дискусиите за приемането на Закона за защита на нацията. Акцентира се на събитията след подписване на споразумение между комисаря по еврейските въпроси Ал. Белев и германския предсавител Т. Денекер за департиране на 20 000 евреи.
Третата тема включва живота на кюстендилските представители след март 1943 г., различните лични съдби, присъдите на Народния съд, общественото забвение и постепенното признание, първоначално от отделни евреи, последвано от Държавата Израел, след 1990 г. от България и различни обществени и държавни сртуктури по света.
Къщата музей е построена по проект, реализиран от Община Кюстендил и Посланика на Държавата Израел в България Негово Превъзходителство Емануел Зисман, и финансиран от Съюза на българските евреи в Израел. Тя е точно копие на родната къща на Димитър Пешев, адаптирано в центъра на града.
Специалисти от Регионален исторически музей извършват научно-изследователската и събирателската работа за дейността на кюстендилци за спасяването на българските евреи от нацистките лагери на смъртта. В продължение на няколко месеца се заснети материали, намиращи се в архивохранилищата на Република България – Централен държавен архив, Архив на Министерството на вътрешните работи, Научен архив на Българската академия на науките, Централен военен архив – гр. Велико Търново, Държавен архив гр. Кюстендил. Със съдействието на ръководството и служителите на Народното събрание е направена реконструкция на кабинет от 40-те години на XX в. След срещи с наследниците на кюстендилци, участвали в делегацията по спасяването на българските евреи, една от които е племенницата на Димитър Пешев Калуда Киарджиева, са дарени значително количество лични вещи за постоянна експозиция в къщата музей.
Радио Благоевград застава зад благотворителната кауза „Без бариери за нашите деца“ – инициатива, която променя съдби. Целта на начинанието е в Благоевград да се създаде място, където всички деца – със и без увреждания – да могат да играят, да се смеят и да бъдат себе си. Идеята е на директора на Дирекция “Социално подпомагане” - Александър..
В Деня на празника на 3-то Бригадно командване журналистът от Радио Благоевград, Лалка Радкова, получи лично от командира полковник Кирил Спаневиков благодарствен адрес. Почетното отличие й бе връчено с благодарност за професионализма и отговорността при отразяването на войсковото ежедневие. В благодарствения адрес е поставен акцент..
Вълнуващо и незабравимо преживяване имаха децата от школата по журналистика към Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград с ръководител Магдалина Домозетска. Те посетиха Радио Благоевград, където имаха уникалната възможност да се запознаят отблизо с работата на медията и да дадат своето първо интервю в ефир. Сърдечен..
Съюзът на българските журналисти връчи своите годишни награди „Златно перо“ на най-достойните сред достойните в занаята. Сред тях е короспондентът на БНР Радио Благоевград и дългогодишен член на журналистическото дружество в медията Изабела Соколова. Тя беше номинирана от колегите си от дружеството на СБЖ при Радио Благоевград и взе..
Семейството на Благовеста и Бернхард Вегнер от една година живее в родното село на Благовеста – Крупник. Иначе са заедно от 2007 година и вече имат две дъщери – на 13 и 9 години. Бернхард много харесва България, а в овладяването на българския език му помогнало.…. Радио Благоевград . Започнал да го слуша онлайн още в Германия с желанието да научи..
Сдружение „Млад планинар“ - Петрич отличи с грамота „Пазители на българския дух“ Радио Благоевград. Отличието е в знак на признателност за медийната подкрепа и отразяването на XI-ти НТП „По стъпките на Самуиловите воини“, който се проведе на 6 октомври. Националният туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“ беше част от..
Талантливи млади хора, представители на културни и образователни институции и творци от Кюстендил разказваха истории в ефира на Радио Благоевград и Радио София. Това стана възможно по време на съвместно изнесено студио пред сградата на Община Кюстендил. Водещи на четиричасовото предаване бяха Мариана Попова и Лили Големинова...