foodprice.bg e адресът, на който вече е активна новата интернет платформа, на която можем да следим цените на храните в търговската мрежа. Тя ще съдържа информация за около 50 хранителни продукта от първа необходимост, но засега можем да проследим цените на около 30 хранителни продукта от „малката потребителска кошница“.
„Това е началото на една единна информационн асистема, с цените на едро и с цените на дребно. Въпросът е да се покаже реално и едното, и другото, и целият процес на ценообразуване. Целта е да се информират особено потребителите, какви са процесите и когато тръгнат да извършват своите покупки, да са информирани как да ги правят тези покупки“, обясни за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Платформата дава информация не само за най-ниската цена по принцип, а за хода при ценообразуването по градове, в страната, в държавите от евросъюза и в трети страни. Тя се събира ежеседмично засега, но в нея не попадат цените на храни в промоции.
„Системата ще продължи да се развива и ще стане национална. Нивата в страната дават информация кой какво върши и е индикатор за некачествени процеси или злонамерен такива. Над 30 търговски вериги са заявили желание засега, да участват с информация в тази платформа. Когато се изгради добра репутация на даден търговец, това ще спомогне пазарът да стане по-добър. Това не е панацея за системата, защото тя е част от мероприятия, които трябва да се направят“, допълни експертът.
Потребителите могат да проследяват цените и в други страни, както членки на евросъюз, така и трети държави. Идеята е, гражданинът да стане по-активна страна, за да може и взаимодействието с търговеца да стане по-добро.
Ако се установи несъответствие между подадената информация от търговеца и цената на съответната стока на щанда в магазина, се предвиждат и санкции.
„Що се касае до доброволния механизъм, най-голямата санкция ще е сриване на репутацията на даден търговски субект. Предполагам, че никой няма да даде грешна информацияа, за да срине сам репутацията си. Това само по себе си ще се превърне в нелоялна практика веднага“, коментира още Владимир Иванов.
Той е категоричен, че в пряк смисъл, тази мярка няма как да повлияе върху намаляването на цените на храните. Това е платформа за образование и формиране за по-качествени търговски сделки, тъй като прозрачността винаги вреди на негативните механизми. Очакванията са самите хора да повлияят на негативните практики. Това ще доведе до увеличаване на потребителската култура в обществото. При съмнение за нередност, потребителите могат да сигнализират на телефоните на контролните институции, които също са поместени на платформата.
„Искам да се обърна към потребителите – уважавайте контролните органи, те са на хората! Не трябва да се създава отношение към институциите, те си вършат работата. Повече сигнали, означава повече и по-добра работа, а пък и от друга гледна точка, и повече контрол върху работата на институциите, тъй като всеки гражданин може да поиска резултата от сигнала. Така че, повече сигнали е по-добре“, допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..