С присъединяването на Финландия към НАТО, по-скоро на Русия ще и бъде малко по-трудно да действа в региона на Прибалтика, коментира за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на конфликти. „Не мисля, че към този етап има опасност от инцидент по границата с Финландия“, каза експертът и поясни, че „в момента границата на НАТО се намира в състояние, което на езика на международните отношения наричаме „дилема на сигурността“. Или казано по друг начин в този конфликт има две страни: САЩ и Русия, като уравнението на дилемата на сигурността постановява, че когато една страна започне да трупа оръжие и започне да трупа ресурси в интерес на това да гарантира сигурността си, това автоматично намалява сигурността на другата страна, което пък води до реакция от нейна страна. Проблемът с такъв тип уравнения е, че те са особено чувствителни когато става дума за разполагане на ядрено оръжие, което крие опасност от ядрена ескалация“. И докато действа тази дилема на сигурността и докато има държави от източния фланг на НАТО, които са доста нетърпеливи да влязат в конфликт с Русия, „по-скоро аз съм песимист за край на войната в Украйна“.
Доц. доц. Искрен Иванов посочи, че най-уязвима на този етап остава Полша по две причини, „първо защото споделя сериозна граница на източния фронт с Русия и от друга страна, защото виждаме, че поведението на поляците става все по-настъпателно, все по-остро, реториката им става все по-крайна и като че ли има заинтересовани кръгове в самата Полша, които ги „сърбят ръцете“ да започнат война с Русия, без да си дават сметка, че това може да вкара Алианса във война“. Според експерта, докато липсва диалог между САЩ и Русия, между Русия и Запада, няма как тази война да спре. „Диалог не означава едната страна да падне на колене пред другата страна и да каже: изпълнявам исканията ви. Диалог означава каналите за комуникация да бъдат отворени и да се работи в посока предотвратяване на ескалацията, защото тя няма каква да бъде друга, освен ядрена, което ще вкара света в трета световна война. Ето защо е ключова ролята на Китай. Съвсем друг е въпросът, че Китай вече има позиция, мирен план, който представи, и сега Европа в лицето на председателя на ЕК и на френския президент са в Китай. От една страна хем искат Китай да съдейства, хем не им харесва този мирен план“, коментира доц. Искрен Иванов посещението на Председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френския президент Еманюел Макрон в Китай и изрази надежда да „намерят консенсус, за да може тази ескалация да се избегне и тази дилема на сигурността отново да се върне в граници, в които може да бъде контролирана“.
Интервюто с доц. Искрен Иванов чуйте в звуковия файл.
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..