С присъединяването на Финландия към НАТО, по-скоро на Русия ще и бъде малко по-трудно да действа в региона на Прибалтика, коментира за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на конфликти. „Не мисля, че към този етап има опасност от инцидент по границата с Финландия“, каза експертът и поясни, че „в момента границата на НАТО се намира в състояние, което на езика на международните отношения наричаме „дилема на сигурността“. Или казано по друг начин в този конфликт има две страни: САЩ и Русия, като уравнението на дилемата на сигурността постановява, че когато една страна започне да трупа оръжие и започне да трупа ресурси в интерес на това да гарантира сигурността си, това автоматично намалява сигурността на другата страна, което пък води до реакция от нейна страна. Проблемът с такъв тип уравнения е, че те са особено чувствителни когато става дума за разполагане на ядрено оръжие, което крие опасност от ядрена ескалация“. И докато действа тази дилема на сигурността и докато има държави от източния фланг на НАТО, които са доста нетърпеливи да влязат в конфликт с Русия, „по-скоро аз съм песимист за край на войната в Украйна“.
Доц. доц. Искрен Иванов посочи, че най-уязвима на този етап остава Полша по две причини, „първо защото споделя сериозна граница на източния фронт с Русия и от друга страна, защото виждаме, че поведението на поляците става все по-настъпателно, все по-остро, реториката им става все по-крайна и като че ли има заинтересовани кръгове в самата Полша, които ги „сърбят ръцете“ да започнат война с Русия, без да си дават сметка, че това може да вкара Алианса във война“. Според експерта, докато липсва диалог между САЩ и Русия, между Русия и Запада, няма как тази война да спре. „Диалог не означава едната страна да падне на колене пред другата страна и да каже: изпълнявам исканията ви. Диалог означава каналите за комуникация да бъдат отворени и да се работи в посока предотвратяване на ескалацията, защото тя няма каква да бъде друга, освен ядрена, което ще вкара света в трета световна война. Ето защо е ключова ролята на Китай. Съвсем друг е въпросът, че Китай вече има позиция, мирен план, който представи, и сега Европа в лицето на председателя на ЕК и на френския президент са в Китай. От една страна хем искат Китай да съдейства, хем не им харесва този мирен план“, коментира доц. Искрен Иванов посещението на Председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френския президент Еманюел Макрон в Китай и изрази надежда да „намерят консенсус, за да може тази ескалация да се избегне и тази дилема на сигурността отново да се върне в граници, в които може да бъде контролирана“.
Интервюто с доц. Искрен Иванов чуйте в звуковия файл.
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...