От днес, 10 април, Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите. Тази година стартът на новия сезон е отложен с 10 дни, заради започналите ремонти дейности в мечото селище.
„Ремонтите дейности са само в посетителската част и те ще продължат и след отварянето на парка. С тези ремонти се надяваме да осигурим едно по-незабравимо изживяване на посетителите“, съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Ремонтните дейности ще бъдат извършени на няколко етапа. Първият етап включва обновяване на инфраструктурата в така наречената „зона за почивка“. Там ще бъдат ремонтирани алеите, които са на близо 20 години. След това ще бъдат създадени нови кътове, които ще бъдат обвързани с образователна цел, като идеята е, да бъде постигната една изцяло нова визия на мечото селище, с цел образование.
„Надявам се, до 2025 г. да приведем всички наши идеи в оперативен вид, защото 2027 година е една много важна година за нас. Тогава ще се навършат 20 години, откакто в България вече няма танцуващи мечки. Както занаете, миналата година сменихме името на парка, той вече не се нарича Парк за танцуващи мечки, защото паркът се отвори и за други цели. Един от основните пилони, около който се формира дейността, е образователната част. Затова правим и основните ремонти, като се надяваме в бъдеще да постигнем един уникален образователен център, който да се посещава от много хора. В него те ще научават любопитни подробности както за мечките, така и за съжителството ни с тях“, допълни Димитър Иванов.
Той съобщи, че всички 18 мечки в парка, вече са активни. Засега не се очаква да има нови обитатели през новия сезон.
До 1 юли работното време на мечото селище ще бъде от 12 до 18 ч. Юли и август паркът ще бъде отворен за посетителите от 10 до 18ч. От септември до ноември, работното време ще бъде от 12 до 18 ч.
„Не се знае кога ще бъде затворен паркът, заради строителните дейности и ако се наложи, той може да бъде затворен и по-рано“ - уточни управителят на мечото селище.
Димитър Иванов допълни, че посетителската част, в която се разхождат и си почиват посетителите, е затворена. В момента достъпът до парка се извършва по една от алеите. Надеждите са, до 75 дни, първият етап от ремонта да бъде завършен.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов:
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..