Пролетта, колкото и да е красива, свежа, зелена, е свързана и с изпитания за хора с хронични проблеми. Причината е, че точно през преходните сезони се обострят заболявания като гастрита. Темата коменткира гл. ас. д-р Климентина Герджикова – дм, гастроентеролог в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.
„Гастритът е обобщаващ термин за група от състояния, като общото между тях е възпалението на стомашната лигавица. Това възпаление може да доведе до ерозии. Възпалението и ерозиите могат да се случат внезапно – тогава казваме, че гастритът е остър. Ако се проявяват постепенно – той е хроничен. Острият гастрит ако не се лекува своевременно, може да стане хроничен“ – уточни д-р Герджикова. По думите и гастритите могат да бъдат ерозивни и неерозивни. В първия случай възпалението довежда до ерозия на стомашната лигавица, а във втория, по-редкия, неерозивен гастрит, възпалението не индуцира ерозия.
Най-честата причина за проявата на гастрит в световен мащаб е инфекцията с хеликобактер пилори, с която може да се зарази всеки. Гастрит обаче могат да имат до 70% от негативните за хеликобактер пилори пациенти. При тези хора гастритът е възможно да се дължи например на прием на нестероидни противовъзпалителни средства, на тютюнопушене, консумация на алкохол.
Друг тип гастрит е автоимунният, който се поражда от хронична автоагресивна атака към париеталните стомашни клетки, които са отговорни за синтезата на солната киселина. Те са отговорни и за метаболизма на витамин В12, за абсорбцията на желязо от храната. При тези болни, които най-често са жени, се стига до атрофичен гастрит с анемичен синдром.
Симптоми при гастрит – как да се справим?
„Много често гастритът е асимптоматичен – пациентите не се оплакват от нищо. И е много възможно такъв пациент да дебютира с кръвоизлив от гастрит. Също е характерна внезапната болка в епигастриума, гадене, повръщане, парене зад гръдната кост, ранното засищане, хълцане, затруднено преминаване на храната. Приемът на нестероидни противовъзпалителни средства, анамнезата за прием на алкохол, тютюнопушене са в посока на диагнозата“ – уточни д-р Герджикова и посочи начините за натуралното повлияване на симптомите и превенцията от повторната им поява.
Да се премахне дразнещата храна от диетата. Дразнеща е всяка храна, която субективно сме установили, че ни пречи.
Да се изключи, или максимално да се ограничи пакетираната или обработваната храна, която съдържа консерванти, оцветители, токсини.
Да се ограничи пържената храна, твърде горещото, твърде студеното и пикантното.
Много важно е храната да е разнообразна. Хранителните дефицити, независимо дали касаят протеините, въглехидратите или мазнините, влошават симптомите на гастрита, като отслабват защитния ресурс на стомашната лигавица.
Да се приема повече прясна храна – плодове, зеленчуци, винаги да се закусва, а последното хранене за деня да е поне 3 часа преди сън. Важно е да се пие поне 8 чаши вода на ден. Алкохолът да се елиминира, тъй като дразни лигавицата и прави контактът с храносмилателните киселини доста по-болезнен.
Диагностициране на гастрита
„Гастроскопията е златния стандарт за доказването на гастрита. Конвенционалната, класическата гастроскопия, с биопсия от стомаха за доказването на хеликобактер пилори, е най-добрия метод за откриването на гастрит.“
Лечение на гастрит, възможно ли е да се излекува напълно?
Възможно е да бъде излекуван напълно. При медикаментозната терапия се използват две основни групи лекарства – инхибитори на хистаминовите рецептори и блокери на протонната помпа. В зависимост от това какво се открива от биопсията, от индивидуалните характеристики на пациента, се прецизира и терапията. Неерозивният гастрит се лекува единствено с инхибитори на протонната помпа, т.е., когато не е доказано наличие на хеликобакткер пилорна инфекция.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..